Masz dziecko w żłobku? To świadczenie przysługuje wszystkim rodzicom, bez względu na dochód

W obliczu rosnących kosztów życia rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi do lat trzech przynosi ulgę dla wielu polskich domostw. Od pierwszego kwietnia 2022 roku rodzice mogą korzystać z nowej formy wsparcia finansowego, która pozwala na złagodzenie obciążeń związanych z opieką nad najmłodszymi. Ile wynosi dofinansowanie do żłobka? Kto może z niego skorzystać i jak złożyć wniosek? Podpowiadamy.

Dofinansowanie do żłobka: kto może skorzystać?

W 2022 roku polski rząd wprowadził dofinansowanie, które ma na celu obniżenie kosztów związanych z opieką nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów. Świadczenie przysługuje dla dziecka od chwili narodzin do 35 miesiąca życia. Warunkiem jest tu wyłącznie uczestnictwo w formalnych strukturach opieki. Nie można korzystać z dofinansowania, jeżeli dzieckiem opiekuje się np. niania. Świadczenie żłobkowe wyróżnia się brakiem kryterium dochodowego, co otwiera możliwość wsparcia dla szerokiej gamy rodzin, niezależnie od ich finansowej sytuacji. To podejście, eliminując bariery ekonomiczne, gwarantuje, że każdy rodzic spełniający określone warunki może liczyć na pomoc w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi.

Reklama

Kluczowe jest tutaj, że rodzice mogą skorzystać z dofinansowania dla jednego dziecka, podczas gdy na inne dzieci w tej samej rodzinie mogą nadal otrzymywać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Procedura aplikacyjna dotycząca programu dofinansowania opieki nad dziećmi jest przystępna i zorientowana na wygodę użytkownika, umożliwiając rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom odpowiedzialnym za dziecko składanie wniosków bez konieczności opuszczania domuZakład Ubezpieczeń Społecznych jest odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków, ich weryfikację oraz dystrybucję środków.

Aby maksymalizować dostępność, wnioski można składać elektronicznie poprzez dedykowane portale, takie jak PUE ZUS, Emp@tia, czy nawet za pośrednictwem bankowości internetowej. Co istotne, aplikować można dopiero w dniu rozpoczęcia opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna, z możliwością złożenia wniosku do dwóch miesięcy od tego momentu, aby zachować prawo do wstecznego przyznania dofinansowania od początku uczęszczania dziecka do żłobka. Przekroczenie tego okresu oznacza, że wsparcie finansowe naliczane jest od miesiąca złożenia wniosku.

Przeczytaj też: Najpopularniejsza ulga podatkowa. Oszczędności mogą być pokaźne

Ile wynosi dofinansowanie do żłobka?

Świadczenie "żłobkowe" zakłada maksymalne dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie na dziecko. Kwota świadczenia nie może przekroczyć faktycznych wydatków poniesionych przez rodziców na ten cel, co oznacza, że jeśli rodzice płacą mniej, dofinansowanie zostanie odpowiednio dostosowane. Mechanizm wypłaty świadczenia został zaprojektowany tak, aby maksymalnie upraszczać i przyspieszać proces przekazywania środków finansowych.

Zamiast obciążać rodziców koniecznością zarządzania dodatkowymi transakcjami finansowymi, dofinansowanie trafia bezpośrednio na rachunek bankowy instytucji opiekuńczej lub dziennego opiekuna. Jest to znaczące ułatwienie zarówno dla rodziców, jak i dla podmiotów świadczących usługi opiekuńcze, które mogą liczyć na regularne wpływy finansowe na pokrycie kosztów związanych z opieką nad dziećmi.

Poprzez bezpośrednią pomoc finansową, program nie tylko zmniejsza obciążenie finansowe rodziców, ale również stwarza lepsze warunki dla rozwoju najmłodszych. Należy jednak zauważyć, że dofinansowanie nie obejmuje kosztów związanych z wyżywieniem dzieci w tych placówkach, co jest ważnym aspektem do rozważenia przez rodziców przy planowaniu miesięcznych wydatków na opiekę.

Przeczytaj też:

800 plus. Nowy nabór wniosków, ZUS podał termin. "Wnioski tylko przez internet"

Rewolucja w ważnym świadczeniu. Szersze grono uprawnionych, nowe limity

Czy rodzice mogą przepisać mieszkanie na dziecko? Jest kilka zasad

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | żłobek | dofinansowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »