ZUS zmienił terminy wypłat emerytur. Oni w lutym dostaną wcześniej

Kiedy emerytura z ZUS wpłynie na konto? Harmonogram wypłat świadczeń emerytalnych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to z góry ustalone daty. ZUS jednak dostosowuje harmonogram do bieżącej sytuacji. I tak w lutym 2024 roku ze względu na kalendarz dwie grupy emerytów wypłaty świadczenia zobaczą w innych terminach. Ujawniamy terminarz wypłat w poniższym artykule.

  • ZUS emerytury wypłaca zawsze w siedmiu konkretnych dniach miesiąca.
  • W wypadku części emerytów data przekazania świadczenia w lutym została zmieniona.
  • Decyzja o zmianie zapada, gdy wypłata emerytury przypada na dzień ustawowo wolny od pracy.

Kiedy ZUS wyśle emeryturę w lutym 2024? Terminy wypłat emerytur przypadają zawsze w 7 konkretnych terminach i dlatego też emeryci pieniędzy powinni spodziewać się co miesiąc w tych samych dniach. Wyjątkiem są sytuacje, gdy daty wypłat wypadają w dni wolne od pracy. Wówczas sztywnie ustalone terminy nie są stosowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

W lutym 2024 w przypadku dwóch dat nastąpi przesunięcie. Emeryci, którzy nie zdają sobie z tego sprawy lub jeszcze nie spojrzeli w kalendarz, mogą zostać zaskoczeni wcześniejszą wypłatą świadczenia. To ze względu na fakt, że terminy wypłat emerytury wypadają w dni wolne od pracy - w tym wypadku mowa o weekendzie.

Kiedy emerytura w lutym 2024? ZUS wyśle świadczenie w te dni

Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury wypłaca w 7 terminach w każdym miesiącu. Tak samo dzieje się to w najkrótszym miesiącu roku - lutym, który w 2024 roku ma jednak 29 dni. W wypadku dwóch terminów wypłaty dojdzie w lutym do przesunięć i świadczenie emerytalne będzie wypłacone wcześniej w najbliższy możliwy dzień powszedni.

Harmonogram wypłat emerytur w lutym 2024 został nieco zmieniony. Dwie grupy emerytów wypłatę świadczenia z ZUS dostaną wcześniej. Mowa o seniorach, którzy pieniądze otrzymują zwykle w czwartym (10. dzień miesiąca) i siódmym terminie (25. dzień miesiąca):

  • 1. dzień miesiąca - czwartek,
  • 5. dzień miesiąca - poniedziałek,
  • 6. dzień miesiąca - wtorek,
  • 10. dzień miesiąca - sobota (wypłata w piątek 9 lutego),
  • 15 dzień miesiąca - czwartek,
  • 20. dzień miesiąca - wtorek,
  • 25. dzień miesiąca - niedziela (wypłata w piątek 23 lutego).

Terminy wypłat emerytur. Jak ZUS wybiera konkretny dzień?

Wyznaczenie konkretnej daty wysyłki emerytury miejsce ma już w momencie składania wniosku o emeryturę, czyli zwykle po przekroczeniu wieku emerytalnego. ZUS wybiera termin na podstawie dwóch zmiennych:

  1. liczby świadczeń wypłacanych danego dnia,
  2. tempa, z jakim napływają składki emerytalne.

W wyjątkowych wypadkach wymienione wyżej daty wypłat emerytur mogą nie obowiązywać, a dany oddział ZUS prowadzić może wypłaty w odrębnych terminach w oparciu o inny harmonogram. Warto wtedy zorientować się indywidualnie w swoim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kiedy prowadzone są wypłaty świadczeń emerytalnych.

Termin wypłaty emerytury możesz sam wybrać. ZUS przychyli się do zmiany pod warunkiem

Jak zmienić termin wypłaty emerytury? Możemy wpłynąć na wybór przez ZUS wskazanej daty jako terminu wypłaty emerytury, ale nasz wniosek o zmianę daty zostanie rozpatrzony pozytywnie tylko w sytuacji przedstawienia odpowiednich argumentów. Co więcej, samego terminu jako tako nie zmieniamy, a możemy go jedynie wybrać, ponieważ możliwość modyfikacji terminu miejsce ma przy jego pierwotnym ustalaniu. Taki wniosek o ustalenie konkretnego dnia miesiąca terminem wypłaty emerytury koniecznie trzeba złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury.

Zmianę terminu wypłaty emerytury uzyskamy wyłącznie, gdy dobrze uzasadnimy nasze podanie. Instytucja przychyli się do wniosku jednak wyłącznie w sytuacji, gdy ciąży na nas zobowiązanie dokonywania wpłat na cele, których terminy ustalone są z góry urzędowo i nie podlegają negocjacjom. Dotyczy to więc na przykład tych, którzy muszą płacić alimenty.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »