Najpopularniejsza ulga podatkowa. Oszczędności mogą być pokaźne

Polacy każdego roku odzyskują miliardy złotych korzystając z najpopularniejszej ulgi podatkowej - tzw. ulgi na dzieci (ulga prorodzinna). Obowiązuje ona także w 2024 roku. Wyjaśniamy, dla kogo jest ulga na dziecko (ulga prorodzinna); jakie są limity dochodu oraz jak udokumentować prawo do ulgi.

"Wychowujesz dziecko? Dzięki uldze podatkowej na dziecko możesz płacić mniejszy podatek. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla ciebie i jak z niej skorzystać" - tak skarbówka zachęca do wykorzystania ulgi prorodzinnej i od razu wymienia podstawowe warunki konieczne do spełnienia, aby można było się cieszyć istotnym pomniejszeniem podatku.

Dla kogo ulga na dzieci? Nie wszyscy mogą z niej skorzystać


Prawo do ulgi przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub rodzicom zastępczym (rodzina zastępcza). We wszystkich przypadkach konieczne jest uzyskiwanie dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.

Reklama

Z ulgi nie można skorzystać , jeżeli jedynymi dochodami uzyskiwanymi przez podatnika będą dochody:

 • opodatkowane 19-proc. podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej,
 • opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).

Kiedy można skorzystać z ulgi prorodzinnej? Dziecko małoletnie i pełnoletnie

Prawo do odliczenia od podatku kwoty ulgi prorodzinnej przysługuje nie tylko w stosunku do dziecka małoletniego.

Z ulgi na dzieci można także skorzystać w przypadku dzieci pełnoletnich, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną; oraz na dzieci uczące się do ukończenia 25. roku życia. W tym ostatnim przypadku obowiązują pewne ograniczenia dot. dochodów uzyskiwanych przez te dzieci (warto zapoznać się ze szczegółami na stronie podatki.gov.pl).

Co istotne, odliczenie nie przysługuje poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko zostało umieszczone (na podstawie orzeczenia sądu) w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, a także gdy wstąpiło w związek małżeński.

Ulga na dziecko - limity dochodu

Limity dochodów obowiązują w przypadku rodziców (również rodziców zastępczych lub opiekunów prawnych), którzy opiekują się jednym małoletnim dzieckiem.

Wspomniane limity to:

 • 112 tys. zł w przypadku, gdy podatnik pozostawał przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumuje się dochody męża i żony),
 • 112 tys. zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko,
 • 56 tys. zł w przypadku osób nie pozostających w związku małżeńskim (w tym również przez część roku).

Uwaga! Limity nie obowiązują w przypadku osób, które wykonywały władzę rodzicielską w stosunku do dwójki lub więcej dzieci, a także w stosunku do jednego dziecka, posiadającego:

 • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub
 • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
 • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Jak obliczamy ulgę na dziecko (ulgę prorodzinną)?

Ulga prorodzinna jest dość lukratywna, więc przytoczmy zasady obowiązujące przy jej wyliczaniu. W 2024 roku ulga przysługuje w wysokości:

 • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00zł (co daje rocznie 2 700,00 zł)

Możemy też posłużyć się przykładem skarbówki, który wyjaśnia, co takie wyliczenia oznaczają w praktyce w przypadku trójki dzieci.

Przypuśćmy, że podatnik ma troje dzieci. Wtedy ulga wyniesie:

 • 1 112,04 zł na pierwsze dziecko,
 • 1 112,04 zł na drugie dziecko,
 • 2 000,04 zł na trzecie dziecko,

W przypadku trojga dzieci łącznie przysługuje ulga w wysokości 4 224,12 zł rocznie.

Ważna uwaga: odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim.

Jeżeli fiskus tego zażąda, trzeba będzie udokumentować prawo do ulgi

Rozliczając ulgę na dzieci składami PIT-36 lub PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O. Podajemy w nim numery PESEL dzieci, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty ich urodzenia.

Na żądanie organów podatkowych trzeba będzie przedstawić odpowiednie zaświadczenia, np: odpis aktu urodzenia dziecka; zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka; odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą; zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga prorodzinna | PIT | podatek dochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »