Nawet 30 tys. zł kary za wynajem mieszkania. Fiskus tropi oferty w sieci

Urzędy skarbowe w całym kraju kontrolują działalność osób wynajmujących swoje mieszkania i domy. Fiskus przygląda się ofertom z platform internetowych i nakłada kary sięgające dziesiątek tysięcy złotych, a decyzje są często subiektywne.

Kiedy kończy się prywatny najem, a zaczyna działalność gospodarcza? Na odpowiedzi czekają nie tylko osoby wynajmujące własne nieruchomości, ale także urzędnicy KAS. Skarbówka sama gubi się w nowych przepisach. 

Wynajmuje mieszkanie. Czy muszę mieć działalność?

Kontrole skarbowe osób oferujących najem swoich nieruchomości za pośrednictwem platform internetowych to efekt uprawnień, jakie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zyskała od 1 lipca br. Właściciele nieruchomości muszą być gotowi na prześwietlenie ich transakcji nawet do pięciu lat wstecz. Radio Zet informuje, że w niektórych przypadkach takie kontrole kończą się karą w wysokości nawet 20-30 tys. zł. Dotyczy to przypadków, gdy wynajmujący nie prowadzą działalności gospodarczej i nie płacą wyższych podatków.

Reklama

Ma to wynikać z niejasnych przepisów, które definiowałyby, kiedy wynajem krótkoterminowy powinien być traktowany jako działalność gospodarcza. Ekspert podatkowy Przemysław Hinc cytowany przez "Gazetę Wyborczą" uważa, że najem prywatny może być dostępny, ale pod pewnymi warunkami: "w przypadku osób wynajmujących jedno lub dwa mieszkania i samodzielnie zajmujących się ich obsługą".

Jego zdaniem rejestracja działalności gospodarczej konieczna jest, gdy wynajem dotyczy większej liczby nieruchomości, a właściciel korzysta z usług firm zewnętrznych. Przeciwnego zdania jest prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego. Grzegorz Żurawski uważa, że większość osób oferujących swoje nieruchomości na wynajem powinna rejestrować działalność gospodarczą.

Łatwiej można doczekać się kontroli

Problem z interpretacją przepisów mają nie tylko eksperci, ale także sami urzędnicy KAS. To powoduje, że ich decyzje często są na razie subiektywne i niezrozumiałe. Część ekspertów uważa, że konieczne jest wydanie interpretacji ogólnych i objaśnień w tej sprawie. Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów nie widzi konieczności opracowania dokładnych granic pomiędzy najmem prywatnym a działalnością gospodarczą. Twierdzi bowiem, że "wynajem mieszkań jest jednym z wielu obszarów tematycznych, który znajduje się w zainteresowaniu organów KAS".

Dodatkową komplikacją może być także dyrektywa DAC7, która nakłada na serwisy sprzedażowe obowiązek raportowania o użytkownikach, którzy zarabiają powyżej wskazanych limitów. Jak informowaliśmy w Interii Biznes, raporty póki co nie są częste, ale mogą obejmować także osoby wynajmujące mieszkania. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: najem krótkoterminowy | podatek | KAS | DAC7
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »