Nawet 3200 zł dla osób z niepełnosprawnością. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd podczas wtorkowego posiedzenia zajął się projektem ustawy, który wprowadza nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. - Wprowadzimy nowe świadczenie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, które mają największą trudność w samodzielnym funkcjonowaniu - zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Zaproponowaliśmy praktycznie rewolucję w wielu obszarach i gwałtowne podniesienie wydatków związanych ze wsparciem osób z niepełnosprawnościami - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

- Wprowadzimy też nowe świadczenie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, które mają największą trudność w samodzielnym funkcjonowaniu. Wyniesie ono 200 proc. renty socjalnej, czyli ok. 3200 złotych - dodał.

- Co roku zwiększamy udział osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Założenie jest takie, żeby za kilka lat było to co najmniej 45 procent - poinformował premier.  

Reklama

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Dwukrotność renty socjalnej

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała na konferencji, iż świadczenie wspierające daje prawo do godnego, niezależnego życia zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunom. Jego wysokość będzie wynosiła dwukrotność renty socjalnej. To znaczy, że rok rocznie będzie waloryzowane.  

Wiceszef resortu rodziny Paweł Wdówik wskazał: - Świadczenie, które wprowadzamy jest zapewnieniem tym, którzy dotychczas sprawowali opiekę, możliwości prowadzenia niezależnego życia, a często także powrotu na rynek pracy. Całkowicie odblokowuje możliwość pracy przez opiekuna. 

Dodał, że jeżeli opiekun pozostanie na świadczeniu pielęgnacyjnym, będzie mógł dorobić do ok. 20 tys. złotych rocznie.  

Świadczenie wspierające. Uprawnionych około pół miliona osób

Zgodnie z opublikowanym pod koniec marca projektem ustawy, świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, której aktualna wysokość w 2023 r. po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.

Propozycja MRiPS zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnościami.

Według rządowych szacunków do świadczenia wspierającego uprawnionych będzie w sumie około pół miliona osób z niepełnosprawnością, a koszt tego wsparcia wyniesie 3,5 mld zł. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »