NBP kusi nasze banki

Narodowy Bank Polski może wprowadzić pożyczki dla banków pod zastaw części portfela kredytowego. Nie wykluczone jest także, że wydłuży operacje repo do roku, a nawet dwóch - poinformował wiceprezes NBP Witold Koziński.

Obniżka rezerwy obowiązkowej zwiększy jeszcze płynność na rynku. Możemy też zacząć pożyczać bankom pieniądze na rok czy dwa, a nie pół roku jak obecnie - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Koziński.

Pracujemy nad wprowadzeniem pożyczki pod zastaw np. części portfela kredytowego. Ale to wymaga zmian w prawie - dodał.

Zdaniem Kozińskiego wzrost stawki WIBOR jest spowodowany tym, że banki nie chcą zawierać transakcji na dłuższe okresy niż jeden dzień.

"Dziś na rynku występują głównie krótkie transakcje o wartości 3- 4 mld zł dziennie. Rzadko zdarzają się transakcje na dłużej. Wzrost 3-miesięcznego WIBOR to też efekt przyspieszonej inflacji" - podkreśla wiceprezes NBP.

Reklama

Z kolei w rozmowie z dziennikiem "Parkiet", Koziński zaznacza, że było wiele powodów do ograniczenia podaży w operacjach otwartego rynku.

Po pierwsze, chcieliśmy zachęcić banki do zwiększenia akcji kredytowej. To na razie się nie udało. Po drugie, chcieliśmy wywrzeć na nie nacisk, aby ożywiły rynek międzybankowy - jak dotąd, również bez efektu. Po trzecie, zamierzaliśmy wspomóc finansowanie deficytu finansów publicznych, co czynimy z powodzeniem. I po czwarte, chodziło o powrót stawki Polonia w okolice stawki referencyjnej - powiedział.

Koziński podkreśla także, że podaż bonów pieniężnych wynika z dostosowania do sytuacji płynnościowej banków.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | pożyczka | koziński | stawki | NBP | kusza | bańki | Bank Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »