Nie sprawdziły się złowieszcze prognozy. Trwa grudniowa przecena
Kierowcy nie powinni narzekać - nie dość, że od dłuższego czasu ceny paliw są trwale niższe niż przed rokiem, to grudzień wciąż przynosi przecenę na stacjach benzynowych. Jednak największe powody do zadowolenia mogą mieć miliony polskich posiadaczy aut z instalacją LPG. Nie sprawdziły się złowieszcze prognozy znacznego "skoku" cen autogazu w samej końcówce roku. Im bliżej 20 grudnia (początek pełnego embarga na LPG z Rosji), tym mniej pojawiało się opinii o czekającym nas grudniowym tąpnięciu na rynku gazu płynnego. Pod koniec grudnia LPG na polskich stacjach kosztuje 3,15 zł/l, a przewidywania na najbliższy, świąteczny już tydzień mówią o cenach tego paliwa na poziomie co najwyżej 3,18 – 3,23 zł/l. Jakby jednak nie liczyć, to i tak o kilkadziesiąt groszy więcej niż w czasach, gdy LPG płynął szerokim strumieniem ze wschodu.
"W tym tygodniu detaliczne ceny paliw zanotowały wyraźny spadek. Najmocniej, aż o 7 groszy, potaniała benzyna E10, która kosztuje aktualnie 5,99 zł/l. Koszt tankowania oleju napędowego obniżył się o 5 groszy i litr tego paliwa jest średnio wyceniany na 6,09 zł" - wyliczają analitycy portalu e-petrol i dodają, że mimo wchodzącego w życie unijnego embarga na dostawy gazu płynnego z Rosji, mniej płacimy też za autogaz. Jego cena spadła o 3 grosze do poziomu 3,15 zł/l.
Warto jednak pamiętać - na co zwracają uwagę Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol - że skutki zmiany kierunków dostaw LPG paliwa zostały rozłożone w czasie. Eksperci wskazują, że od wakacji detaliczne notowania LPG wzrosły o kilkadziesiąt groszy.
W podobnym tonie komentują cenową sytuację na paliwowym rynku analitycy biura paliwowego Reflex. "Mimo lekkiego wzrostu cen paliw na części stacji, który notujemy na koniec tygodnia, podczas świątecznych wyjazdów za benzynę i diesla będziemy płacić mniej niż przed rokiem. Bezołowiowa 95 jest tańsza o 27 groszy, benzyna 98 jest tańsza o 9 groszy, a diesel o 34 grosze na litrze. Wyjątkiem jest autogaz, który jest blisko o 25 groszy na litrze droższy na litrze niż w grudniu ubiegłego roku" - napisali Urszula Cieślak, Rafał Zywert z biura Reflex.
Taniejące pod koniec br. paliwa to efekt sytuacji na rynku ropy naftowej. Cena surowca ustabilizowała się i na razie, poza oczywistymi zagrożeniami geopolitycznymi, nie ma przesłanek do jej wzrostu.
"Według najnowszych prognoz, które pojawiały się w ostatnich dniach ropa nie powinna w nadchodzącym roku drożeć - choćby popyt ze strony rynku chińskiego pozostanie słabszy, niż zakładano wcześniej. CNPC Economics & Technology Research Institute sugeruje, że zużycie ropy naftowej w Chinach osiągnęło maksimum w 2023 r. na poziomie 399 mln ton (około 8 mln baryłek dziennie) i ma spaść o 1,3 proc. w 2024 r" - komentują analitycy e-petrol i dodają, że także agencja Fitch ocenia, że popyt na ropę naftową w przyszłym roku prawdopodobnie będzie umiarkowany. Średnie ceny ropy naftowej w 2025 roku wyniosą 70 USD za baryłkę, a to za sprawą spowolnienia wzrostu popytu i wyższej produkcji z krajów spoza OPEC+, co doprowadzi do nadpodaży.
Jednak prawdziwym rynkowym "szokiem" mogłaby się okazać decyzja o zaostrzeniu ograniczeń cenowych na rosyjską ropę. Mowa o obniżeniu obecnego pułapu 60 USD za baryłkę do około 40 USD lub nawet wprowadzenie całkowitego zakazu dostaw rosyjskiej ropy. Eksperci e-petrol przypominają jednak za agencją Bloomberg, że w tej sprawie "rozmowy trwają, ale nie osiągnięto konsensusu".
***