Nie tylko czternasta emerytura. Emeryci i renciści mogą liczyć też na te świadczenia

Wielkimi krokami zbliża się termin wypłaty czternastych emerytur. Co ciekawe, to niejedyne dodatkowe świadczenie, na jakie mogą liczyć emeryci i renciści. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać bonusowe pieniądze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W niektórych przypadkach są to niemałe kwoty.

Dodatek pielęgnacyjny dla seniorów po 75. roku życia lub niezdolnych do pracy

Każdy senior, który jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. W tym celu musi poddać się badaniu przeprowadzonemu przez lekarza orzecznika ZUS, który stwierdzi całkowitą niezdolność do pracy. Osoby, które ukończyły 75. rok życia otrzymają dodatek pielęgnacyjny z urzędu – nie muszą one składać zaświadczenia o stanie zdrowia. 

Dodatek pielęgnacyjny jest corocznie waloryzowany, podobnie jak emerytura. Od 1 marca 2023 roku wysokość świadczenia wynosi 294,39 zł.

Dodatek kombatancki i kompensacyjny na wniosek osoby uprawnionej

Dodatek kombatancki i kompensacyjny należy się osobom będącym kombatantami wojennymi lub ofiarami represji wojennych. Dodatek kompensacyjny przysługuje również wdowom lub wdowcom po tych osobach. Aby uzyskać tego rodzaju świadczenie, należy złożyć wniosek załączając zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie. 

Reklama

Ile wynosi dodatek kombatancki i dodatek kompensacyjny? Od 1 marca 2023 roku dodatek kombatancki wynosi 294,39 zł. Z kolei dodatek kompensacyjny to 44,16 zł

Dodatek dla sieroty zupełnej dla osób pobierających rentę rodzinną

Osoby pobierające rentę rodzinną, których obydwoje rodzice nie żyją, mogą pobierać dodatek dla sieroty zupełnej. Na to świadczenie mogą również liczyć osoby, które mają rentę rodzinną po zmarłej matce, a których ojciec jest nieznany. Dodatek dla sieroty zupełnej, podobnie jak emerytury i renty, jest corocznie waloryzowany. 

Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej? Od 1 marca 2023 roku wysokość tego świadczenia wynosi 553,30 zł.

Dodatek dla weterana poszkodowanego, którego wysokość jest uzależniona od stopnia uszczerbku na zdrowiu

Świadczenie w formie dodatku dla weterana poszkodowanego przysługuje osobom, które brały udział w działaniach poza granicami kraju (np. w formie misji stabilizacyjnych lub pokojowych) i doznały uszczerbku na zdrowiu. Aby móc otrzymywać ten dodatek, wymagany jest status weterana poszkodowanego nadawany przez ministra obrony narodowej (w przypadku żołnierzy i pracowników jednostek wojskowych) lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych (w przypadku funkcjonariuszy policji, straży granicznej, SOK czy PSP). 

Ile wynosi dodatek dla weterana poszkodowanego? Jego wysokość jest uzależniona od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Do obliczenia kwoty wykorzystuje się najniższą emeryturę (obecnie 1588,44 zł) jako podstawę wymiaru dodatku oraz procentowy stopień uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS, dodatek ten oblicza się w następujący sposób: 

  • 5% podstawy wymiaru – od 1 do 9% uszczerbku; 
  • 10% podstawy wymiaru – od 10 do 20% uszczerbku; 
  • 20% podstawy wymiaru – od 21 do 30% uszczerbku; 
  • 40% podstawy wymiaru – od 31 do 40% uszczerbku; 
  • 50% podstawy wymiaru – od 41 do 50% uszczerbku; 
  • 80% podstawy wymiaru – od 51 do 60% uszczerbku; 
  • 100% podstawy wymiaru – od 61 do 70% uszczerbku; 
  • 110% podstawy wymiaru – od 71 do 80% uszczerbku; 
  • 120% podstawy wymiaru – od 81 do 90% uszczerbku; 
  • 130% podstawy wymiaru – powyżej 90% uszczerbku. 

Biorąc pod uwagę powyższe przeliczenia, obecnie najniższy dodatek dla weterana poszkodowanego powinien wynosić około 79,42 zł, a najwyższy około 2064,97 zł.

Ryczałt energetyczny dla kombatantów i wdów lub wdowców po nich

Kombatanci oraz wdowy lub wdowcy po kombatantach mogą liczyć na ryczałt energetyczny, którego założeniem jest odciążenie budżetu seniorów. Świadczenie nie jest przyznawane z urzędu – aby je otrzymać należy złożyć stosowny wniosek zawierający zaświadczenie potwierdzające spełnienie określony przez ZUS wymagań. 

Ile wynosi ryczałt energetyczny? Wysokość tego jednorazowego dodatku jest co roku ogłaszana przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obecnie, od 1 marca 2023 roku, wysokość ryczałtu energetycznego wynosi 255,17 zł.

Przeczytaj też:

Nawet 8000 zł dodatku do emerytury. Kto będzie mógł na nie liczyć?

Tak urośnie twoja emerytura w 2024. Znamy wskaźnik waloryzacji i mamy wyliczenia [TABELA]

500 plus dla seniora. ZUS rozszerzył grupę uprawnionych, więcej osób może dostać pieniądze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renty | świadczenia emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »