Reklama

​Niedziele handlowe w grudniu 2021. Kiedy na zakupy?

19 grudnia wypada niedziela handlowa. To będzie ostatni moment na zrobienie przedświątecznych zakupów i prezentów pod choinkę. To jedna z siedmiu niedziel handlowych, podczas których mogliśmy robić zakupy w 2021 roku. Ich liczbę ograniczyła ustawa o zakazie handlu w niedziele.

Ustawa, która wprowadzała stopniowy zakaz handlu w niedziele w Polsce, weszła w życie na początku marca 2018 roku. Dwa lata później rząd zdecydował ostatecznie, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał siedem niedziel w roku.

Tych handlowych w 2021 roku było już sześć, a do sklepów - zgodnie z przepisami - po raz ostatni mogliśmy pójść 12 grudnia, choć od jakiegoś czasu wiele sieci handlowych omija zakaz handlu. 

Wszystkie niedziele handlowe w grudniu 2021

Według kalendarza niedziele w grudniu 2021 roku przypadają na 5, 12, 19 oraz 26 grudnia. Z tej listy jako handlową możemy wykreślić niedzielę przypadającą na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia. Jest to oficjalne święto państwowe i jednocześnie dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego w ostatnią niedzielę grudnia tego roku na pewno nie zrobimy zakupów.

Reklama

Koszyków zakupowych w galeriach nie udało się wypełnić dzień przed Mikołajkami, w niedzielę 5 grudnia

Wyjątkami od zakazu handlu są niedziele przypadające na 12 oraz 19 grudnia. Okres przedświąteczny to czas, kiedy Polacy masowo udają się na zakupy. Z tego zdaje sobie sprawę rząd i, podobnie jak to miało miejsce rok temu, pozwala na handel w dwie przedświąteczne niedziele.

Sprawdź najnowsze promocje i korzystaj z listy zakupowej ding.pl

Niedziele handlowe w 2022 roku

Podobnie jak w obecnym, także w 2022 roku, zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu z nich. Kiedy będzie niedziela handlowa? 

Według kalendarza do sklepów i galerii bez problemów wejdziemy w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Dodatkowo handlowe będą dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie w grudniu oraz jedna tuż przed Wielkanocą w kwietniu. Tu ustawodawca także przewiduje, że Polacy tłumnie wybiorą się na zakupy przed świętami robiąc większe zapasy.

Niedziele handlowe wypadną w następujące dni: 

  • 30 stycznia 2022
  • 10 kwietnia 2022 
  • 24 kwietnia 2022
  • 26 czerwca 2022
  • 28 sierpnia 2022
  • 11 grudnia 2022
  • 18 grudnia 2022

Zakaz handlu w niedzielę. Ważne zmiany w 2022 roku

W 2022 roku czeka nas jeszcze jedna ważna zmiana. Od 1 lutego wejdzie w życie nowa regulacja dotycząca handlu. Ta ma ograniczyć pracę sklepów, które obchodzą przepisy o zakazie handlu w niedzielę i święta poprzez świadczenie usług pocztowych. 

Ta popularna praktyka wykorzystywała luki w obowiązujących przepisach.

Rząd liczy na to, że po zmianach dojdzie do zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę i święta. W takie dni, od 1 lutego 2022 roku, będą mogły otworzyć się sklepy świadczące usługi pocztowe pod warunkiem jednak, że uzyskują co najmniej 40 procent przychodów z takiej działalności. Sklepy niespełniające tego wymogu nie będą mogły otworzyć się w niedziele.

Gdzie zrobić zakupy w niedzielę?

To, że w tym roku niedziele handlowe w grudniu 2021 r. przypadają tylko na 12 oraz 19 grudnia nie oznacza, że w pozostałe dwie nie zrobimy zakupów. Istnieje cała lista otwartych sklepów w niedziele, w których kupimy najpotrzebniejsze rzeczy.

Pomijając miejsca, które omijają przepisy otwierając się w niedziele metodą "na placówkę pocztową", sprzedaż mogą prowadzić na przykład sklepy działające na zasadzie franczyzy. Do tych zaliczają się między innymi sklepy sieci Żabka.

Zakazem handlu w niedziele nie są także objęci właściciele sklepów osiedlowych pod warunkiem, że sami przyjmują klientów. Otwarte są także stacje paliw oraz restauracje. Na obsługę można liczyć również w wybranych sklepach na dworcach PKP.

Czytaj także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »