Nowe etykiety na butelkach. W życie weszły nowe przepisy

W piątek 13 października w życie weszły nowe przepisy o obowiązku umieszczania na butelkach zwrotnych nowych etykiet - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Przedsiębiorcy będą musieli umieszczać informacje nie tylko o tym, czy są one zwrotne, ale także ile wynosi kaucja.

Nowe etykiety na butelkach weszły w życie na podstawie przepisów uchwalonej ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe prawo ma ułatwić robienie codziennych zakupów w sklepach, a także wyeliminuje ryzyko zaskoczenia przy kasie. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina, że nowe prawo obowiązuje od piątku 13 października.  

Reklama

Etykiety na butelkach od 13 października. Oznaczenia na butelkach nie pojawią się z dnia na dzień

"Zmiany prawne wchodzą w życie od 13 października, ale nie znaczy to, że od tego dnia butelki muszą być znakowane. Ustawa zakłada okres przejściowy do końca 2024, kiedy to mogą funkcjonować obecne systemy kaucyjne, tak żeby branża miała czas na dostosowanie się" - odpowiedział UOKiK portalowi tvn24.pl. 

Zmiana nie będzie dotyczyć wywieszek na półkach czy etykiet sklepowych, ale naklejek na butelkach. Etykiety już teraz informują, czy butelka nadaje się do zwrotu, natomiast prawdziwą rewolucją będzie fakt, że etykiety zostaną uzupełnione o kwotę kaucji.

Jak będzie wyglądać etykieta

  • Oznakowanie powinno być wyraźne, czytelne i trwałe,
  • musi kontrastować z tłem,
  • będzie zawierać informacje o wysokości kaucji

To, ile klient przy kasie ma zapłacić za butelkę zwrotną z napojem, będzie wynikało z sumy ceny samego produktu oraz kaucji. Kaucja jest zwrotna - kupujący otrzyma ją z powrotem, zwracając w sklepie butelkę. 

Nowe prawo nie podlega jednak przepisom o obowiązku uwidocznienia cen, a więc kwota wysokości kaucji nie będzie znajdować się na sklepowych cennikach. UOKiK zachęca jednak sprzedających do podawania klientom takich informacji w widocznych miejscach. "To z pewnością zapobiegnie nieporozumieniom i należy do tych praktyk, które można nazwać prokonsumenckimi" - możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie. 

System kaucyjny od 2025 roku w Polsce. Ekolodzy się cieszą, przedsiębiorcy narzekają

W Sejmie przegłosowano także przepisy wprowadzające w Polsce od 2025 roku system kaucyjny. Za dwa lata za zwrot praktycznie każdej butelki i puszki dostaniemy po 50 gr. 

Ustawa budzi spore emocje. Z nowych przepisów zadowoleni są ekolodzy, którzy uważają, że nowe regulacje pomogą "ograniczyć wpływ opakowań na środowisko i wspomogą walkę z zaśmieceniem". - To ważna decyzja z perspektywy środowiskowej, finansowej i technicznej - uważa Joanna Kądziołka, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

Nowe prawo to jasny sygnał dla przedsiębiorców, że muszą rozpocząć pracę nad przygotowaniem infrastruktury niezbędnej do zbiórki opakowań - Ci jednak nie są zachwyceni z nowych rozwiązań. - Mamy najgorszą ze wszystkich krajów ustawę o systemie kaucyjnym. Z fasadowymi zapisami, których wynikiem będzie tylko chaos i absurdalne koszty - skomentował w mediach społecznościowych Andrzej Gantner. 

Niezadowolenie budzi szczególnie fakt zbyt szybkiego wejścia nowych przepisów w życie. Przedsiębiorcy obawiają się także, że nie osiągną wymaganego poziomu zbiórki butelek i również będą musieli płacić kary - przez co łączne mogą one sięgać nawet 10 mld zł. 

Prezydent podpisał ustawę, system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: etykiety | system kaucyjny | butelki | nowe przepisy | nowe prawo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »