Rewolucja w planowaniu przestrzennym staje się faktem. Nowe przepisy weszły w życie

Rewolucja w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym staje się faktem - w życie weszły przepisy, które głęboko reformują cały proces. Do stycznia 2026 roku każda gmina będzie musiała mieć uchwalony plan ogólny, który określi, gdzie i co można budować. Bez niego trudno będzie o jakąkolwiek inwestycję. Ważnych zmian dla tych, którzy zamierzają budować, będzie znacznie więcej.

W niedzielę 24 września w życie weszły przepisy, które głęboko reformują proces planowania i zagospodarowania przestrzennego. - Nie pozostawiamy samorządów samym sobie. Dajemy im realne narzędzia do planowania przestrzeni - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zmiany obejmą nie tylko samorządy, ale także każdego Polaka, który zamierza w najbliższym czasie przystąpić do budowy.

Reforma w panowaniu przestrzennym wchodzi w życie. Proces ma być bardziej elastyczny i szybszy

Nowy system planowania i zagospodarowania przestrzennego ma być ważnym elementem w procesie realizacji polityki rozwoju, a wprowadzone zmiany miały być wynikiem prowadzonej integracji systemów planowania społeczno-gospodarczego z planowaniem przestrzennym.

Reklama

Nowe procedury mają usprawnić opracowanie planów miejscowych oraz zintegrowanego planu inwestycyjnego. - Jest to nowa szczególna forma planu miejscowego pozwalająca na szybkie i transparentne przygotowanie terenów pod inwestycje. To wszystko stwarza szanse na szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i tym samym większą podaż mieszkań - tłumaczy minister Buda.  

Plan ogólny gminy i plan inwestycyjny. Co się zmieni w zagospodarowaniu przestrzennym?

Od 2026 roku każda gmina będzie musiała mieć plan ogólny zagospodarowania (zastąpi on dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy) - to fundamentalna zmiana w nowych przepisach. Dokument określi, co i gdzie można wybudować na terenie danej gminy. Bez niego trudno będzie cokolwiek wybudować, ponieważ tylko w tych gminach będzie można uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. 

Plan ogólny będzie jedynie regulować podstawowe ustalenia, które pozwolą gminie zaplanować zrównoważony i harmonijny rozwój. Jego istnienie będzie podstawą do uchwalenia planów miejscowych oraz wydania decyzji o warunkach zabudowy. 

Dużą nowością będzie zintegrowany plan inwestycyjny - to zupełnie nowa forma planu miejscowego, która ma zastąpić uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. 

W nowym prawie doprecyzowano także przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy. Gmina będzie mogła określić w planie ogólnym obszar, na którym będzie można wydać taką decyzję, a także ograniczono maksymalny zasięg obszaru analizowanego do 200 m. 

Nowe prawo z e-rozwiązaniami. Będzie elektroniczny Rejestr Urbanistyczny

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie różnych rozwiązań online, przez co planowanie przestrzenne ma być jeszcze bardziej dostępne dla mieszkańców, a co za tym idzie - transparentne.

 

Na stronie BIP (a w przyszłości również w Rejestrze Urbanistycznym) będzie można sprawdzić umowy z inwestorem. Na przykład, kiedy w trakcie negocjacji z gminą inwestor zobowiąże się do budowy szkoły czy wsparcia innej inwestycji, rozbudowy drogi, to dokument potwierdzony podpisem urbanistycznym będzie dostępna na tej stronie. 

Wprowadzony zostanie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich Rejestr Urbanistyczny. Ma on być wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych. Skorzystać będą z niego mogli online wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy. 

Nowe przepisy ws. planowania przestrzennego. Będą szkolenia dla urzędników

Zmiany w przepisach to nie tylko szereg nowości dla mieszkańców, ważnych zwłaszcza dla tych, którzy w tym czasie podejmują decyzję o rozpoczęciu budowy, ale także poważne wyzwanie dla gminnych urzędników.

Ministerstwo rozwoju przewidziało zatem szkolenia dla urzędników samorządowych, które odbędą się 18 i 19 października.  

Szkolenia będą bezpłatne i będą na nich poruszane tematy wprowadzenia nowych przepisów dotyczących zagospodarowania i planowania przestrzennego

W szkoleniu będzie można wziąć udział stacjonarnie (przewidziano 250 miejsc), a także przez internet. 

Obecnie trwają prace nad przyjęciem odpowiednich rozwiązań, które powinny być wydane w związku z wejściem w życie nowelizacji. W najbliższym czasie mają zostać przedstawione do konsultacji publicznych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »