Nowe oszustwo krąży po sieci. Otworzysz zdjęcie, zostaniesz bez pieniędzy

Zagraniczne media ostrzegają przed nowym oszustwem internetowym, którego ofiarą padł mieszkaniec Indii. Do kradzieży pieniędzy z konta przestępcy wykorzystali serwis WhatsApp oraz zdjęcie. Warto zapoznać się z mechanizm tego przekrętu, bo istnieje ryzyko, że niebawem dotrze i do Polski.

Anglojęzyczny dubajski serwis internetowy gulfnews.com informuje o nowym typie oszustwa internetowego. W tym przekręcie przestępcy nie proszą ani o hasła do bankowości internetowej, ani o kody np. do płatności natychmiastowych. Pieniądze znikają z konta po kliknięciu w zdjęcie. 

Nowe oszustwo na WhatsApp ze zdjęciem

Jak wyjaśnia portal, ofiarą oszustwa padł mieszkaniec Indii. Na jego numer w serwisie WhatsApp przyszła wiadomość z nieznajomego numeru. Nadawca prosił o pomoc w zidentyfikowaniu osoby na zdjęciu. 

Reklama

Czytaj także: Oszust ukradł pieniądze z konta? W wielu przypadkach bank musi oddać całą kwotę

Mężczyzna początkowo zignorował wiadomość, ale oszust nie ustępował i ponawiał swoją prośbę. Odbiorca w końcu postanowił wyświetlić zdjęcie. Czynność ta spowodowała zainfekowanie jego telefonu złośliwym oprogramowaniem. "Cyberprzestępcy wykorzystali okazję, aby wejść w posiadanie danych bankowych i szybko opróżnić jego konto" - podaje serwis. Z konta ofiary skradziono 20 tys. rupii, czyli około 880 zł. 

Złośliwe oprogramowanie zakodowane w zdjęciu

W tym oszustwie złośliwe oprogramowanie zostało zakodowane w zdjęciu. Kliknięcie spowodowało automatyczne pobranie obrazu wraz z wirusem. Jak podaje "The Indian Express" hakerzy zakodowali wirusa w fotografii za pomocą steganografii LSB. Metoda ta polega na "ukrywania danych w plikach multimedialnych, np. obrazach lub dźwiękach, poprzez modyfikację najmniej znaczących bitów jednostek danych". 

Czytaj także: Powrócił przekręt na "polski sklep". Poprzednio ludzie tracili duże pieniądze

Technika ta pozwala również na "ukrycie" wirusa w plikach wideo, pdf oraz audio. W 2017 roku cyberprzestępcy rozsyłali zainfekowane w ten sposób gify. Eksperci, z którymi rozmawiała gazeta, ostrzegają, że tego typu wiadomości są bardzo niebezpieczne, gdyż "steganografia ukrywa kod wewnątrz pozornie niewinnych plików". W związku z tym antywirusy najczęściej nie wykrywają niebezpieczeństwa.

Jak uchronić się przed oszustwem ze zdjęciem?

"The Indian Express" zamieściło wskazówki dotyczące tego, jak można uchronić się przed oszustwem ze zdjęciem. Przede wszystkim nie wolno reagować na wiadomości od nieznanych osób. Najlepiej zgłosić je jako spam i zablokować. Należy też sprawdzić ustawienia WhatsApp i odznaczyć opcję automatycznego pobierania multimediów. Aplikacje oraz oprogramowanie telefonu powinny być także regularnie aktualizowane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszustwo | WhatsApp | kradzież
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »