Ochrona zdrowia: POZ także dla nieubezpieczonych!
Resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podstawowa opieka zdrowotna ma być także dla nieubezpieczonych!
Sprawdź: PROGRAM PIT 2015
Nie mam planu rewolucji systemu. Pacjenci w ogólnie tych zmian nie odczują. Ta zmiana ma doprowadzić do tego, żeby wszyscy mieli prawo do ubezpieczenia zdrowotnego - tak na początku urzędowania minister Konstanty Radziwiłł zapowiadał zmiany, jakie planuje wprowadzić w ochronie zdrowia.
Resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Projekt ustawy wprowadza zmiany mające na celu zagwarantowanie każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, (także nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), że nie poniesie kosztów udzielonego jej świadczenia opieki zdrowotnej nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Jak czytamy w uzasadnieniu, gwarancja taka pozytywnie wpłynie na dostępność do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i wyeliminuje sytuacje, w których pacjent nie skorzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów.
Gwarancja ta nie obejmuje refundacji kosztów leków, wydanych na podstawie recept wystawionych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak wyliczył resort zdrowia, dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest poniesienie kosztów świadczeń dla osoby nieuprawnionej niż koszty weryfikowania prawa do świadczeń osoby, która skorzystała ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można zapobiec na etapie udzielania świadczeń przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Odstąpiono także od obowiązku uiszczania przez osobę kosztów świadczeń i windykacji przez Fundusz należności z tego tytułu w przypadku, gdy jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku ww. odstąpienie od windykacji nastąpi gdy osoba, we wskazanych w ustawie terminach, zostanie zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego.
Projekt zawiera przepisy, zgodnie z którymi nie wszczyna się postępowania oraz następuje umorzenie wszczętych i niezakończonych w dniu wejścia w życie projektowanej ustawy postępowań.
Wprowadzone przepisy mają na celu uregulowanie sytuacji osób, którym udzielono świadczeń opieki zdrowotnej przed dniem wejścia w życie ustawy, a nie były zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego pomimo podlegania takiemu obowiązkowi, poprzez umożliwienie dopełnienia tego obowiązku w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl