Odszkodowanie za zalanie mieszkania. Ile odszkodowania mi się należy?
Zalane mieszkanie to wypadek losowy, który może zdarzyć się każdemu, choć oczywiście najbardziej narażeni są na nie mieszkańcy budynków wielorodzinnych o wielu kondygnacjach. Czy za poniesione szkody można otrzymać zwrot pieniędzy? Komu przysługuje odszkodowanie za zalane mieszkanie i ile ono wynosi?
Zalane mieszkanie zazwyczaj wymaga dużych nakładów finansowych, niezbędnych do wykonania remontu. Część funduszy można pozyskać z odszkodowania, najpierw jednak konieczne jest ustalenie winowajcy.
Przyczyn zalania mieszkania może być wiele - nieuwaga sąsiada z góry, nieszczelność instalacji czy przeciekający dach to tylko niektóre z możliwości. Ustalenie sprawcy ma bardzo duże znaczenie w kontekście wypłaty odszkodowania. Pozwala na ściągnięcie należności z OC odpowiedniej osoby lub firmy.
W zależności od sytuacji koszty remontu zalanego mieszkania mogą leżeć po stronie sąsiada, spółdzielni mieszkaniowej czy zarządcy budynku lub właściciela mieszkania, który nie zauważył niepożądanego wycieku wody.
Jeśli był on wynikiem usterki sprzętu domowego (np. pralki), możliwe jest zwrócenie się o wypłatę odszkodowania do producenta. Konieczne będzie jednak udowodnienie nieprawidłowości wynikających z wady fabrycznej.
Aby otrzymać zwrot pieniędzy za zalanie lokalu mieszkalnego, konieczne jest zgłoszenie sprawy ubezpieczycielowi. Po rozpoznaniu sprawy oceni on, czy środki powinny być wypłacone z polisy sąsiada, naszej czy OC zarządcy nieruchomości.
Przed zgłoszeniem szkody konieczne jest jej udokumentowanie - najlepiej za pomocą zdjęć lub filmu - oraz uzupełnienie wniosku, szczegółowo informującego, w jaki sposób do niej doszło. Sprawę należy przekazać firmie ubezpieczeniowej jak najszybciej.
Wysokość odszkodowania uzależniona jest od wielu czynników. Po zgłoszeniu szkody zajmie się nią rzeczoznawca, który oceni, jak duże zniszczenia wyrządziła woda i oszacuje koszt remontu.
Jeśli uszkodzenia w obrębie mieszkania są niewielkie, zniszczeniu nie uległ sprzęt domowy ani meble, a lokal wymaga jedynie odmalowania sufitu i ścian, ubezpieczyciel prawdopodobnie wypłaci nam kilkaset złotych.
W przypadku gdy doszło do większych zniszczeń, suma z pewnością będzie większa. Możliwe jest również ustalenie tzw. szkody całkowitej, upoważniającej do wypłaty maksymalnej kwoty z ubezpieczenia.
Wysokość odszkodowania uzależniona jest m.in. od wariantu ubezpieczenia. Stawki zawarte są w OWU.
Mogą się również zdarzyć sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty pieniędzy. Stanie się tak z pewnością, gdy ochrona ubezpieczeniowa nie obejmowała zalania posiadłości. Zakres ochrony należy sprawdzić w OWU - zazwyczaj jednak nawet podstawowe warianty chronią przed takimi wypadkami jak pożar, powódź, wichura, kradzież itp.
Do wstrzymania wypłaty ubezpieczenia może dojść również wtedy, gdy szkoda nastąpiła w wyniku zaniedbań ubezpieczonego (np. na skutek zaniedbanej instalacji, niewłaściwie użytkowanych sprzętów czy przebywania pod wpływem alkoholu w momencie wystąpienia szkody).
Czytaj również:
Pożar w kamienicy w Legnicy. Ludzie skakali z okien
Oszustwo na kody QR. Poczta Polska ostrzega
Szokujący raport na temat TikToka. Podsuwa dzieciom treści samobójcze?
Zobacz także: