Oprocentowanie kont oszczędnościowych. Gdzie jest najwyższe we wrześniu?

Konta oszczędnościowe stanowią opcję w momencie, kiedy oprocentowanie zwykłych kont oscyluje wokół zera, a jednocześnie nie chcemy zamrażać kapitału na lokacie. Problem w tym, że wiele banków proponuje lokaty w przebraniu konta oszczędnościowego. Wprawdzie nie tracimy całości odsetek, jeżeli dokonamy na ich rachunku jakiejś operacji (chociażby wypłaty części środków), lecz zazwyczaj to sporo kosztuje.

Najwyżej oprocentowanym rachunkiem wciąż pozostaje Indeksowane Konto Oszczędnościowe oferowane przez Toyota Financial Services. To aż 7,16 proc. w skali roku, dzięki temu, że zgodnie z nazwą produkt indeksowany jest stawką WIBOR 3M. Oczywiście, jest to obwarowane sporą liczbą ograniczeń. Przede wszystkim, promocyjna stawka dotyczy tylko zdeponowanych środków w wysokości do 100 tys. zł, gdyż powyżej tej kwoty oprocentowanie spada do 4,16 proc. I ważna uwaga - na początku każdego miesiąca pobierana jest opłata 30 zł, jeżeli w poprzednim zleciliśmy jakąkolwiek, choćby drobną wypłatę z konta. Jeśli nie, opłata jest zwracana w kolejnym miesiącu 10. dnia roboczego. Czyli jest to bardzo bliskie lokacie.

Reklama

Nowy punkt odniesienia - 7 proc.

Ciekawą opcję przedstawia mBank, którego konto oszczędnościowe oferuje oprocentowanie aż 7 proc. Niestety, nie nacieszymy się nim zbyt długo, gdyż tylko przez trzy miesiące. Poza tym, aby uzyskać oprocentowanie 7 proc. należy otworzyć też rachunek o nazwie mKonto Intensive i  zadbać, aby w danym miesiącu suma wpływów była większa od sumy obciążeń.  No i standard coraz powszechniejszy - jeden przelew w miesiącu jest za darmo, ale za każdy kolejny bank pobierze niemałą prowizję.

MBank jest jednym z pięciu banków z naszego rankingu, które w ubiegłym miesiącu podniosły oprocentowanie swoich produktów do 7 proc. Pozostałe to GETIN Bank, ING Bank, Bank Pekao SA oraz Bank Millennium. Tym samym właśnie ten próg jest obecnie najbardziej popularnym punktem odniesienia. Warto zauważyć, że ING Bank podniósł oprocentowanie funkcjonujące na koncie oszczędzającym aż o 2 punkty procentowe, z 5 proc. do 7 proc. Ale dużo ciekawych zmian zaszło również w dolnej części rankingu.

Banki państwowe też zaczynają się ścigać

W tej grupie wypada wyróżnić dwa banki państwowe: PKO BP i Bank Pocztowy. Obydwie instytucje były często krytykowane za wyjątkowo niskie oprocentowanie rachunków. Najwyraźniej te głosy dotarły do zarządów, gdyż w obydwu przypadkach doszło do spektakularnych aktualizacji oferty. Obydwa konta oszczędnościowe PKO BP oferują teraz dużo wyższe odsetki. Młodzieżowe konto oszczędnościowe pozwoli na zarobek 6 proc. w skali roku (poprzednio 4 proc.). Konto Oszczędnościowe PLUS ma natomiast oprocentowanie 5,5 proc. (wcześniej 3,50 proc.). To wciąż poniżej benchmarku, ale jednak zmiana jest dość istotna.

Jeszcze większą rewolucję dało się zauważyć w Banku Pocztowym. W lipcu oferował on swoim klientom oprocentowanie konta oszczędnościowego na poziomie 0,01 proc. W sierpniu Bank Pocztowy podniósł tę wysokość... pięćdziesięciokrotnie. Tak, aktualne oprocentowanie wynosi 0,50 proc. To nadal zdecydowanie zbyt mało, ale... liczą się dobre chęci i właściwy kierunek zmian.

Niektórzy obniżają loty

Postawa tym bardziej godna pochwały, że w rankingu znajdziemy banki, które oprocentowanie kont oszczędnościowych obniżyły. Pierwszy ze wspomnianych to Alior Bank. Jeszcze dwa miesiące temu bankowcy kusili oprocentowaniem w skali 5 proc. Obecnie ten sam produkt pozwala na odłożenie zaledwie 3 proc. odsetek. Jeszcze ciekawszą woltę wykonał Credit Agricole. W zestawieniu sprzed dwóch miesięcy instrument oszczędnościowy banku znajdował się w czołówce dzięki oprocentowaniu 5,33 procent w skali roku. Ale... obowiązywało ono tylko do 18 lipca 2022 r. Po tej dacie nastąpiła dość bolesna obniżka oprocentowania do 2,53 proc. Jednak w najnowszej ofercie znajdziemy wartość nieco wyższą - obecnie wynosi ona 3,41 proc.

Najlepsze konta oszczędnościowe - CZERWIEC 2023

Nazwa bankuNazwa produktuOprocentowanieUwagi
Aion BankKonta oszczędnościowe w 3 planach5,00-7,00
Bez limitu środków
Alior BankKonto MegaOszczędnościowe7,00do 200 tys. zł, wpływ na konto osobiste minimum 2 tys. zł miesięcznie
Bank MillenniumKonto Oszczędnościowe Millennium 3607,50przez 90 dni dla nowych środków do 200 tys. zł
Bank NowynowyPROFIT5,00 (powyżej 10 tys. zł), 7,00 (poniżej 10 tys. zł) 
Bank PocztowyKonto Oszczędnościowe0,50 
Bank Pekao SAKonto Oszczędnościowe7,00Przez 6 miesięcy, do 100 tys. zł 
BNP ParibasKonto Lokacyjne 1,00 
Citi HandlowyKonto  Super Oszczędnościowe6,00Do 20 tys. zł (powyżej - 3,00 proc.)
Credit AgricoleRachunek Oszczędzam2,35-2,65 
ING BankOtwarte Konto Oszczędnościowe7,00do 400 tys. zł przez 3 miesiące
ING BankOtwarte Konto Oszczędnościowe BONUS7,00dla kwoty do 200 tys. zł przez 3 miesiące
mBankeKonto oszczędnościowe1,00 
Nest BankKonto Oszczędnościowe8,25Do 50 tys. zł, 90 dni
PKO BPPierwsze Konto Oszczędnościowe8,00Dla młodzieży do 18 lat, do 10 tys. zł
PKO BPKonto Oszczędnościowe PLUS8,5060 dni
Toyota BankIndeksowane Konto Oszczędnościowe6,90Do 100 tys. zł, powyżej 100 tys. zł – 4,02 proc.
VeloBankElastyczne Konto Oszczędnościowe8,00do 400 tys. zł przez 3 miesiące
źródlo: banki 

Krzysztof Maciejewski

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konta oszczędnościowe | bank | lokaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »