Oszczędzasz czy inwestujesz?
Do niedawna panowała opinia, że prawdziwe zyski można jedynie osiągnąć inwestując na giełdzie. Okazuje się jednak, że również poza parkietem można dobrze zarobić. Banki, widząc, że klienci coraz częściej poszukują zyskownych, ale bezpiecznych rozwiązań, wprowadziły do ofert produkty strukturyzowane, a także różnego rodzaju niestandardowe rozwiązania depozytowe - napisał specjalista z ARW IMAGE.
W czasie dekoniunktury na giełdzie, z popularnych wcześniej funduszy inwestycyjnych Polacy wycofali około 11 mld złotych. Nie warto tych pieniędzy trzymać w skarpecie. Banki oferują bowiem ciekawe rozwiązania łączące część depozytową z inwestycją w fundusze, a także bezpieczne i zyskowne produkty strukturyzowane mające formę obligacji, polis czy lokat. W przypadku struktur spora część naszych pieniędzy jest inwestowana w instrumenty bezpieczne gwarantujące ochronę kapitału, pozostała zaś - np. w indeksy światowych rynków akcji, surowce rolne, energię tradycyjną i odnawialną, a nawet wodę. Taka konstrukcja pozwala uzyskać stopę zwrotu znacznie powyżej poziomu tradycyjnych depozytów.
Inwestuj na całym świecie
Banki rekomendują produkty strukturyzowane jako alternatywę wobec niepewnej giełdy. Dzięki "strukturom" możemy bowiem zarabiać na zmianach cen na rynkach całego świata. Konstrukcja tego typu produktów powoduje, że zyskujemy także wówczas, gdy ceny spadają. - Do tej pory naszym Klientom zaoferowaliśmy inwestycje w różnego rodzaju instrumenty bazowe, umożliwiające m.in. udział we wzroście rynków Nowej Europy, do których dostęp inwestora indywidualnego jest bardzo trudny i ograniczony, czy też w zyskach z globalnych wzrostów na rynkach surowców rolnych - mówi Monika Pawlak, manager produktów strukturyzowanych Deutsche Bank PBC. Dodatkowym atutem struktur, oferowanych w formie polis, jest ubezpieczenie na życie, a także zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Nie tracimy więc 19 proc. wypracowanego zysku, tak jak to się dzieje w przypadku np. funduszy inwestycyjnych. Czas inwestycji w "struktury" waha się od roku do nawet pięciu lat. Oczywiście, im jest on dłuższy, tym wyższe mogą być zyski. Oprócz Deutsche Bank PBC, subskrypcję na tego typu produkty ogłosili m.in. BRE Bank, BPH czy Millennium.
Depozyt z funduszem
Modne ostatnio są również tradycyjne lokaty. Oprocentowanie najkorzystniejszych sięga nawet ponad 6 proc. Jak jednak zadowolić osoby, którym na bezpieczeństwie swoich pieniędzy zależy tak samo, jak na jeszcze wyższym zysku? Temu mają służyć lokaty łączone z funduszami inwestycyjnymi. I tak na przykład Lokata Profit + Deutsche Bank PBC stanowi połączenie 3- lub 6-miesięcznego depozytu o stałym oprocentowaniu z lokowaniem środków w polskie i zagraniczne fundusze inwestycyjne. Oprocentowanie części depozytowej jest jednym z najwyższych w Polsce i wynosi, w zależności od czasu inwestycji, nawet 11 proc. Całkowity zysk może jednak być znacznie większy, ponieważ pozostała część środków inwestowana jest nieco bardziej agresywnie - w zależności od przyjętej strategii - w polskie i zagraniczne fundusze inwestycyjne lub portfele modelowe.
Również MultiBank ma w swojej ofercie produkt o podobnej konstrukcji. MultiLokata z Funduszem 50/50 to połączenie lokaty o stałym oprocentowaniu z inwestycją w fundusze akcyjne, zrównoważone lub stabilnego wzrostu. Wkład minimalny został ustalony na 5 tys. zł. Połowa pieniędzy trafia na depozyt i jest oprocentowana na poziomie 4,75 proc. (wariant 6-miesięczny) oraz 5 proc. w przypadku 12 miesięcy. Zysk z drugiej połowy inwestycji zależy od zwrotu z wybranego funduszu. Także Invest Bank oferuje zbliżony produkt. 9-miesięczna Lokata Poważna dzieli po połowie zainwestowane środki (min. 10 tys. zł) na tradycyjną lokatę i jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Oprocentowanie części depozytowej jest stałe i wynosi 8 proc.
Pakiet z ochroną na życie
Dobrym pomysłem na ulokowanie oszczędności są również produkty depozytowe mające formę polis. Oferują je banki w porozumieniu z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Te produkty zapewniają ubezpieczenie na życie, a także gwarantują oprocentowanie na poziomie najlepszych lokat. Ponadto forma polisy pozwala na zwolnienie wygenerowanego zysku z podatku Belki. Na rynku dostępna jest np. certyfikat ubezpieczeniowy "Pewne oszczędzanie" oferowany przez Getin Bank oraz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. Gwarantowana stopa zwrotu z tej inwestycji wynosi 5,27 proc. w przypadku półrocznego okresu ubezpieczenia, 5,67 proc. - rocznego, 5,79 proc., gdy zdecydujemy się ubezpieczyć na dwa lata oraz 5,87 proc. w opcji 3-letniej. Podobną ofertę przygotował także Deutsche Bank PBC. Jego Polisa Lokacyjna może być założona na 6 lub 12 miesięcy. W pierwszym przypadku możemy liczyć na zysk równy 6,5 proc. zwykłego depozytu, natomiast w drugim - na 7 proc. Bank nie pobiera opłat za zakup i likwidację polisy, nie wymaga także badań lekarskich. Również Lukas Bank oferuje połączenie lokaty z ubezpieczeniem. Produkt Antidotum PRO jest dostępny na 12 miesięcy i oprocentowany na poziomie 4,5 proc. Minimalna kwota wpłaty to 1 tys. złotych.