Reklama

Oszczędzasz na emeryturę? Pieniądze wracają do Ciebie!

Oszczędzanie na emeryturę z wykorzystaniem Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego i Indywidualnych Kont Emerytalnych daje korzyści podatkowe, odczuwalne zwłaszcza w pierwszym przypadku. Trzeba jednak spełnić określone warunki wiekowe.

IKE i IKZE to prywatne konta emerytalne funkcjonujące w ramach tzw. trzeciego filara. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

IKZE - składkę odliczysz od podatku

Dużą zaletą IKZE jest ulga podatkowa umożliwiająca odliczenie składek od podstawy opodatkowania, czyli w praktyce zapłacenia niższego podatku dochodowego. Przy rocznym rozliczeniu odlicza się pieniądze wpłacone w danym roku kalendarzowym i można to robić w kolejnych latach, jeśli przekazywaliśmy pieniądze na takie konto.

Reklama

Niezależnie czy były wpłacane jednorazowo czy systematycznie maksymalna kwota odliczenia jest taka sama. Bo dużą zaletą IKZE jest elastyczność.

Nie trzeba też wpłacać na konto stałej kwoty co miesiąc, bo to zależy już od indywidualnych możliwości choć minimalne kwoty ustala instytucja prowadząca IKZE. Maksymalny limit jest z kolei określony ustawowo i wynosi 120 proc. przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. W 2017 roku jest to kwota 5115,60 zł.

A dzięki odliczeniom można zmniejszyć swój podatek dochodowy nawet o 1637 zł. Jaka to będzie dokładnie kwota zależy od tego według jakiej stawki podatkowej rozlicza się dana osoba. Najwięcej mogą odzyskać osoby rozliczające podatek według skali progresywnej i wchodzące w drugi próg czyli 32 proc. (osoby, które zarobiły więcej niż 85 528 zł).

Przy rozliczeniu według skali, ale w sytuacji gdy nie przekraczamy progu 18 proc. można zmniejszyć podatek o 920 zł. Natomiast przy podatku liniowym 19 proc. uzyskamy z odliczenia 972 zł.

Pieniądze nie są zamrożone, ale wcześniejsza wypłata to utrata ulg

Odliczenie kwot wpłaconych na IKZE robimy samodzielnie, wypełniając roczne zeznanie podatkowe. Podlega mu suma wpłat brutto w danym roku kalendarzowym, bez pomniejszenia o pobraną przez fundusz opłatę przy pierwszej wpłacie. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu dowodów wpłat na IKZE, które są podstawą dokonania odliczeń na wypadek ewentualnej kontroli Urzędu Skarbowego. W przypadku IKZE nie ma zastosowania 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, ale przy wypłacie pieniędzy będziemy musieli zapłacić zryczałtowany 10 procentowy podatek.

Mniejsze korzyści podatkowe przyniesie IKE, bo jego główną zaletą jest brak tzw. 19-proc. podatku Belki. Maksymalna kwota wpłat na IKE w ciągu roku kalendarzowego wynosi 300 proc. średniego planowanego w danym roku krajowego wynagrodzenia - w 2017 roku jest to 12 789 zł. Posiadacz konta może dokonywać wyższych wpłat, jednak nadwyżki nie są objęte przywilejem podatkowym.

Żeby skorzystać z przywilejów podatkowych przypisanych do IKE i IKZE trzeba pieniądze trzymać na tych kontach do określonego momentu. W przypadku IKZE to osiągnięcie wieku 65 lat i dodatkowo pod warunkiem wpłat na IKZE przez co najmniej w 5 lat kalendarzowych.

W przypadku IKE to 60 lat (lub 55 lat przy jednoczesnym nabyciu uprawnień emerytalnych) oraz dokonywaniu wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia zlecenia wypłaty.

Warto jednak pamiętać, że pieniądze wpłacone na IKZE czy IKE można wypłacić w dowolnej chwili, jednak w takiej sytuacji zachowuje się wypracowane zyski, ale traci przywileje podatkowe czyli trzeba zapłacić podatek od zysków kapitałowych, a w przypadku wypłaty z IKZE rozliczyć to w rocznym zeznaniu PIT.

Dowiedz się więcej na temat: IKE | IKZE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »