Oszczędzisz krocie na zmianie dostawcy

Około 17 proc. mniej niż dotąd zapłacą za prąd szkoły i instytucje edukacyjne, podległe samorządowi woj. śląskiego. Energia będzie tańsza dzięki wyłonieniu nowego, wspólnego dostawcy dla większości placówek. Została nim firma PKP Energetyka.

- Pokazaliśmy, że grupa instytucji, realizując wspólne cele, ma większą siłę przebicia, negocjując warunki kontraktu, czy sięgając po różne formy dotacji - skomentował w środę marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.

Przetarg - pierwszy tego typu dla śląskich instytucji edukacyjnych samorządu wojewódzkiego - objął 25 z 33 jednostek, pobierających energię w ponad 60 miejscach. Dzięki zmianie dostawcy zaoszczędzą one do końca roku ok. 82 tys. zł.

Kolejny kompleksowy przetarg będzie ogłoszony pod koniec roku, na kolejny okres. Do dotychczasowej listy dołączą placówki, które na razie są związane umowami z poprzednim dostawcami, dlatego dotąd nie wybrały nowego sprzedawcy.

Reklama

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podkreślają, że decyzja o zorganizowaniu wspólnego przetargu poprzedzona była audytem energetycznym, służącym określeniu podstawowych problemów związanych z dostawami prądu oraz ograniczeniu kosztów. Później przyszedł czas na wybór tańszego dostawcy.

Marszałek Matusiewicz zapowiada, że wprowadzenie tego rozwiązania to wstęp do głębszych działań na rzecz energooszczędnej gospodarki oraz szukania oszczędności w działaniu placówek. - Zaczęliśmy od podstawowego kroku, którym była zmiana dostawców i taryf. Poważniejszym działaniem będą inwestycje w nowe systemy pomiarowe czy termomodernizacje, aby efektywniej wykorzystać wszystkie rodzaje energii i ograniczyć emisję zanieczyszczeń - powiedział Matusiewicz.

W ubiegłym roku wszystkie placówki edukacyjne podległe samorządowi woj. śląskiego wydały na prąd ponad pół miliona złotych. To m.in. kolegia nauczycielskie i językowe, ośrodki doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne, ośrodki wychowawcze, centra kształcenia ustawicznego i niektóre szkoły policealne. W tych placówkach pracuje łącznie blisko 1,8 tys. nauczycieli.

Od blisko 2,5 roku zarząd woj. śląskiego realizuje program zarządzania energią i środowiskiem przez podległe mu placówki służby zdrowia. Co roku analizowane jest zużycie prądu, ciepła i wody. Pozwala to na określenie tzw. "potencjału oszczędzania", na podstawie którego rekomendowane są optymalne rozwiązania. W przyszłości niewykluczony jest wspólny przetarg na dostawę prądu dla tych placówek.

Dostawcę energii zmieniają i duzi i mali

Jak podaje URE , prawie 10 tys. odbiorców wszystkich grup taryfowych skorzystało z prawa wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Na koniec stycznia 2011 r. sprzedawcę energii zmieniło blisko 8,3 tys. odbiorców komercyjnych, co w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2009 r. oznacza wzrost o prawie 540 proc. W 2010 r. na zmianę sprzedawcy zdecydowało się 214 gospodarstw domowych.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności | dostawca | samorząd | energia elektryczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »