Parlament Europejski za lepszą ochroną konsumentów. Będzie łatwiej o odszkodowania

Konsumenci w UE będą mogli łatwiej dochodzić odszkodowań za straty spowodowane przez wadliwe produkty. W zaktualizowanej dyrektywie zwraca uwagę możliwość ubiegania się o odszkodowanie za straty niematerialne, w tym uszczerbek na zdrowiu psychicznym.

Parlament Europejski uchwalił nowe unijne przepisy o ochronie konsumentów, które mają ułatwić uzyskiwanie odszkodowań za straty spowodowane przez wadliwe produkty.

Zaktualizowana dyrektywa upraszcza wymogi konieczności dostarczenia dowodu przez osoby ubiegające się o odszkodowanie i znosi minimalny próg szkody w wysokości 500 euro. 

Podczas gdy powód zwyczajowo musiałby udowodnić, że produkt był wadliwy, a jego wadliwość spowodowała szkodę, w myśl dyrektywy sąd będzie mógł domniemywać, że jest on wadliwy, zwłaszcza w najbardziej skomplikowanych technicznie i naukowo przypadkach.

Reklama

Możliwe odszkodowania za szkody niematerialne spowodowane przez wadliwe produkty

Konsumenci będą mogli uzyskać odszkodowanie nie tylko za szkody materialne, np. w przypadku zniszczenia ich mienia, ale też będą mogli ubiegać się o rekompensatę za straty niematerialne, w tym medycznie stwierdzony uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Nowe prawo zapewnia również, że osoby, które poniosły szkodę w postaci zniszczonych lub uszkodzonych danych (np. gdy pliki zostały usunięte z dysku twardego), również będą kwalifikować się do otrzymania odszkodowania.

Zgodnie z nową dyrektywą zawsze musi zostać desygnowane przedsiębiorstwo z siedzibą w UE, takie jak producent, importer lub ich autoryzowany przedstawiciel, które będzie pociągnięte do odpowiedzialności za szkody spowodowane przez wadliwe produkty. Dotyczy to również produktów zakupionych online poza UE.

Należało "odciążyć" ofiary wadliwych produktów

Posłowie przyjęli nowe przepisy 543 głosami za, przy sześciu przeciwnych i 58 wstrzymujących się od głosu.

Współsprawozdawca europoseł Vlad-Marius Botos (Odnowić Europę) powiedział, że mnogość innowacyjnych produktów, nowe technologie i nowe relacje handlowe to tylko niektóre kwestie, którymi należało się zająć. "Naszym celem było odciążenie ofiar wadliwych produktów, ale także zapewnienie podmiotom gospodarczym jasności i europejskiego podejścia do nowych produktów i technologii" - powiedział.

Dyrektywa będzie teraz musiała zostać formalnie zatwierdzona przez Radę. Wejdzie ona w życie 20. dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: konsumenci | prawa konsumentów | jakość produktów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »