Pekao i BPH razem?

Kontrolujący Pekao UniCredito Italiano może przejąć HVB, inwestora strategicznego BPH - to coraz częściej powtarzana pogłoska. Fuzja ta mogłaby oznaczać powstanie na polskim rynku bankowym potentata, któremu z trudem dorównywałby nawet PKO BP.

Pogłoski o zainteresowaniu Włochów monachijskim bankiem uwiarygodnił analityk Merrill Lyncha, który w najnowszym raporcie napisał, że HVB może zostać przejęty jeszcze w tym roku. Podwyższył też rekomendację do "kupuj", wyznaczając docelową wartość akcji banku na 22 euro (aktualna wycena oscyluje w granicach 17 euro). Nowa wycena HVB i zalecenie są tym bardziej zaskakujące, że nie widać perspektyw na szybką poprawę sytuacji niemieckiego banku, charakteryzującego się niską rentownością. Analityk dodaje również, że będzie to jedna z kilku fuzji na europejskim rynku bankowym.

Reklama

Biura prasowe polskich banków nie chcą na razie komentować pogłosek rynkowych. Fuzja ta oznaczałaby w Polsce rewolucję w branży. UniCredito Italiano jest większościowym akcjonariuszem Pekao (52,93% kapitału), drugiego banku na naszym rynku pod względem aktywów, a Grupa HVB ma 71,24% akcji BPH, który jest w rankingu na czwartym miejscu. Nowa instytucja przewyższałaby o 1/3 aktywami PKO BP, miałaby również więcej oddziałów. Przegrywałaby jednak pod względem liczby rachunków (3,4 mln do 5,4 mln ROR-ów w PKO BP).

Polscy analitycy bardzo sceptycznie podchodzą do informacji z londyńskiego City. - Na europejskim rynku wciąż się oczekuje, że wśród banków dojdzie do przejęć. Problem jednak w tym, że na razie od lat kończy się na oczekiwaniach. O konsolidacji w Niemczech mówi się bez przerwy od 3 lat. Poza tym trudno będzie w Europie o fuzje ponadnarodowe, a już szczególnie między tak odmiennymi kulturami jak włoska i niemiecka - uważa Dariusz Górski z DB Securities. Zdaniem Roberta Sobieraja z BDM PKO BP, jeśli informację zdecydowała się podać taka instytucja jak Merrill Lynch, nie należy jej zupełnie bagatelizować. - Jednak opór przed fuzjami jest bardzo silny. Choć wiadomo, że prawie każdy z każdym rozmawia, to nie ma stron, które chcą sprzedawać - podkreśla R. Sobieraj. Konsolidacji banków pomogłoby spowolnienie gospodarcze, a tymczasem wszyscy liczą, że koniunktura się poprawi. Dzięki temu będą mogły rosnąć razem z rynkiem i trwać dalej w obecnych strukturach.

W opinii analityków, ewentualna fuzja Pekao z BPH dałaby spore oszczędności, jednak organizacyjnie byłoby to ogromne wyzwanie. - Na pewno byłoby to też ciekawe zderzenie agresywnego podejścia do rynku BPH z pasywnym bilansem Pekao - podkreśla analityk DB Securities. - Nie można też wykluczyć, że nowa grupa pozbyłaby się jednej części i do spektakularnego połączenia wcale by nie doszło - mówi R. Sobieraj.

Wczoraj kurs BPH spadł o ponad 5%, do 466 zł, a cena Pekao obniżyła się o 1,1%, do 133 zł. KBC kupuje WBK?

Podczas odbywającego się w Wiedniu forum ekonomicznego, zorganizowanego przez Bank Austria Creditanstalt, pojawiła się nieoficjalna informacja, że belgijski bank KBC, właściciel Kredyt Banku, kupi od irlandzkiego AIB - WBK. Nikt jednak nie potwierdził oficjalnie tej wiadomości. Pytana przez nas rzecznik KBC w Belgii Vivien Huybrecht zaprzeczyła tej informacji.

UniCredito ma ambicje

Informację o zainteresowaniu Włochów monachijskim HVB podała m.in. frankfurcka gazeta "Boerse Zeitung". Powołując się na anonimowe źródło, poinformowała, że negocjacje między stronami już się rozpoczęły. Ewentualne przejęcie HVB przez UniCredito Italiano pasowałoby do ostatnich deklaracji prezesa włoskiego banku Alessandro Profumo. Kilkakrotnie podkreślał, że jego firma jest zainteresowana ekspansją zagraniczną poprzez akwizycje.

Dzięki scaleniu HVB i UniCredito powstałaby potężna europejska instytucja finansowa, o aktywach przekraczających 700 mld euro (według ostatnich dostępnych danych), która zbliżyłaby się do europejskich liderów (UBS miał aktywa ponad 830 mld euro).

Łączna giełdowa kapitalizacja włoskiego i niemieckiego banku wyniosłaby ok. 40 mld euro. W sumie zatrudniałby prawie 140 tys. osób. W ciągu ostatnich dwóch sesji kurs HVB wzrósł prawie o 4%, notowania UniCredito spadły w tym czasie o ponad 1%.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | fuzja | pekao | Razem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »