PKO BP Trzymaj dla Komercni

Wydarzenia jakie rozegrały się na arenie banków centralnych w ostatnich tygodniach wskazują na rosnące ryzyko nowego scenariusza rynkowego. Mianowicie niskie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej.

Wydarzenia jakie rozegrały się na arenie banków centralnych w ostatnich tygodniach wskazują na rosnące ryzyko nowego scenariusza rynkowego. Mianowicie niskie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej.

Banki centralne zmieniają nastawienie

3 września Europejski Bank Centralny nie zmienił co prawda stóp procentowych, lecz zwiększył proporcje limitów na zakupy obligacji jak również stwierdził, że widzi ryzyka dla wzrostu gospodarczego. 15 września przedstawiciel Czeskiego Banku Centralnego stwierdził, że należy się przygotować na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, podczas gdy w międzyczasie jego bank interweniował na rynku walutowym próbując nie dopuścić do umocnienia się korony. W końcu 17 września rynki zostały zaskoczone komunikatem FED, który wskazał na ryzyka jakie pojawiły się dla globalnego wzrostu gospodarczego.

Reklama

Negatywne implikacje dla marż odsetkowych

Historycznie rzecz biorąc wyższe rynkowe stopy procentowe to generalnie wyższe marże depozytowe w sektorze bankowym. Korelacja pomiędzy rynkowymi rentownościami 10-letnich obligacji amerykańskich a relatywną siłą banków europejskich do szerokiego rynku akcji jest dosyć oczywista. W naszym modelu wobec tych tendencji przesuwamy o rok do przodu moment pierwszej podwyżki stóp procentowych na rynku czeskim. W związku z dłuższym niż pierwotnie zakładaliśmy czasem trwania okresu zerowych stóp procentowych obniżyliśmy także prognozowane marże odsetkowe z portfela pochodnych.

Zmiana rekomendacji i prognoz

W efekcie powyższych zmian obniżamy o 7% prognozy zysku netto dla banku w okresie prognozy (2015 do 2018). Tym samym obniżamy cenę docelową dla akcji banku o 5% oraz rekomendację do "Trzymaj". Od czasu naszej ostatniej rekomendacji akcje banku (licząc w euro) zniżkowały -2,6% zachowując się tym samym lepiej od europejskiego indeksu bankowego, który stracił -14,6% oraz od banków polskich, które przecenione zostały -5,0%.

Robert Brzoza

Analityk DM PKO BP

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: nietrzymanie | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »