Płaciłeś kartą za wyjazd, dostaniesz zwrot

Osoby, które zapłaciły kartą za bilet na samolot lub wczasy all-inclusive, mogę skorzystać z gwarancji chargeback, jeśli linie lotnicze czy biuro podróży odwołały lot lub imprezę. Chargeback pozwala na otrzymanie zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Jeśli ktoś zapłacił za produkt czy usługę kartą, a nie otrzymał przedmiotu, za który zapłacił, lub gdy towar albo usługa nie zgadza się z warunkami oferty, to może skorzystać z procedury chargeback, czyli obciążenia zwrotnego - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Gazeta napisała, że na wniosek posiadacza karty bank, jako jej wydawca, jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy na konto klienta. Z takiej reklamacji możemy skorzystać np. wtedy, gdy kupiliśmy towar przez internet i nie otrzymaliśmy go, albo gdy przewoźnik odwołał przelot przez nas opłacony. Procedura ta może mieć zastosowanie do osób, które kupiły przelot czy pobyt turystyczny, a ten został odwołany w związku z pandemią.

Reklama

Dziennik wskazuje, że gdy impreza turystyczna została odwołana z powodu epidemii, w pierwszej kolejności zastosowanie mają regulacje ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

"Mianowicie przepisy stanowią, że odstąpienie od umowy o imprezę turystyczną przez podróżnego lub jej rozwiązanie przez organizatora turystyki, które to odstąpienie od umowy lub rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest skuteczne z mocy prawa dopiero po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki" - czytamy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: karty platnicze | biura podróże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »