Podwyżka wypłaty już od lipca. Pensja milionów Polaków wzrośnie łącznie o 590 zł

Podwyżka pensji wpłynie w sumie na konto 3 mln Polaków. Zgodnie z decyzją rządu już 1 lipca wypłata wspomnianej grupy podniesie się i, co ważne, nie będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w tym roku. W sumie pensja urośnie o 590 zł. Już raz wypłaty zanotowały wzrost na początku stycznia. Wynika to wprost z podwyżki płacy minimalnej, która w 2023 roku zgodnie z planem rządu ma wzrosnąć dwukrotnie. Minimalną krajową zarabia w Polsce około 3 mln osób, a więc taka pula pracowników może spodziewać się podwyżki wypłaty.

Podwyżka wypłaty zgodna ze wzrostem płacy minimalnej czeka 3 mln pracowników już 1 lipca. Grupa ta zanotowała już podwyżkę 1 stycznia, gdy płaca minimalna wzrosła z poziomu 3010 zł brutto do 3490 zł brutto. Teraz oczekiwany jest kolejny wzrost, który przewidziano na lipiec. Co ciekawe, rządzący już zapowiedzieli dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej także na 2024 rok.

Podwyżka wypłaty od początku lipca. Płaca minimalna wzrośnie w sumie o 590 zł

Aż 590 zł więcej względem zeszłego roku będą zarabiać co miesiąc Polacy, którzy swoją pracę świadczą w oparciu o płacę minimalną. 3 mln pracowników, którzy zarabiają na poziomie minimalnej krajowej w 2022 roku dostawali 3010 zł brutto. Tymczasem od 1 lipca płaca minimalna wzrasta do poziomu 3600 zł brutto, co oznacza podwyżkę wypłaty o 590 zł względem stanu z ubiegłego roku.

Reklama

Dwukrotny wzrost płacy minimalnej w ciągu jednego roku to efekt wysokiej inflacji. Mechanizm zastosowania dwukrotnego wzrostu wskazuje, że należy taki zabieg przeprowadzić, gdy prognozowana inflacja przekracza 5 proc. w skali roku. 2023 rok jest pierwszym w najnowszej historii Polski, gdy zastosowano dwukrotny wzrost płacy minimalnej. Dlaczego dwukrotnej podwyżki nie było w 2022 roku, skoro już wtedy inflacja wysoko szybowała? Wynikało to z faktu, że jedynie na 3,3 proc. prognozował jej poziom zaplanowany na 2022 budżet.

Podwyżka płacy minimalnej w styczniu i od lipca. Ile wyniesie stawka godzinowa?

Płaca minimalna od kilku lat podnoszona jest wraz z zastosowaniem wyróżnienia odpowiednich kwot stawki godzinowej, czyli minimalnego zarobku, jaki pracownik może osiągnąć w ciągu godziny pracy. Co więcej, płaca minimalna przedstawiana jest zwykle w postaci kwoty brutto, a nie netto, dlatego warto także i przypomnieć, ile Polacy w sumie z kwoty brutto dostaną na rękę. Wartości te tak prezentowały się w 2022 roku, tak prezentują się obecnie i będą prezentować od 1 lipca 2023 roku:

  • w 2022 roku płaca minimalna wynosiła 3010 zł brutto, co oznaczało 2363 zł netto oraz 19,70 zł brutto stawki godzinowej, czyli 17 zł netto,
  • od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 płaca minimalna wynosi 3490 zł brutto, co oznacza 2709,48 zł netto oraz 22,80 zł brutto stawki godzinowej, czyli 20 zł netto,
  • od 1 lipca do 31 grudnia 2023 płaca minimalna wynosić będzie 3600 zł brutto, co oznacza 2780 zł netto oraz 23,50 zł brutto stawki godzinowej, czyli 21 zł netto.

Co to jest płaca minimalna?

Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę na umowie, który może być wyrażony jako stawka godzinowa lub minimalne wynagrodzenie za pracę w określonym wymiarze czasu. To najniższe możliwe wynagrodzenie jest ustanawiane przez rząd. Wypłacanie pracownikowi płacy poniżej ustalonej stawki płacy minimalnej jest niezgodne z prawem.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płaca minimalna | podwyżka | wypłata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »