Polacy cały rok żyli na kredyt. Jesteśmy wyjątkiem na tle UE
W 2022 r. mieszkańcy Unii Europejskiej zaoszczędzili średnio 12,7 proc. swojego dochodu rozporządzalnego. Jednak nie wszyscy. Niechlubnymi wyjątkami w zestawieniu Eurostatu są Polska oraz Grecja. W obu państwach obywatele wydawali więcej niż zarobili.
Dochód rozporządzalny, to w praktyce kwota, jaką dysponuje gospodarstwo domowe po opłaceniu niezbędnych podatków, jak zaliczka na poczet podatku dochodowego czy składka zdrowotna. Ta suma, która pozostanie do wydania, jest przyjmowana w statystyce jako "dochód do dyspozycji".
Odpowiednie dane w tym zakresie prowadzą poszczególne urzędy statystyczne, a ich europejski odpowiednik - Eurostat - raz do roku publikuje raport, porównujący sytuację w każdym z krajów członkowskich. Z badania za 2022 r. wynika, że tylko dwa spośród 25 państw (w rankingu nie uwzględniono Bułgarii, Rumunii i Malty, czyli jednych z biedniejszych członków UE) osiągnęły w danym roku ujemny dochód rozporządzalny.
Te dwa przypadki dotyczyły Polski oraz Grecji. Z czego drugi z wymienionych krajów zamykał listę z wynikiem -4 proc., natomiast odczyt dla naszego kraju wyniósł -0,8 proc. W praktyce może to oznaczać, że statystycznie Polacy wydawali więcej niż zarobili.
Średnia dla wspomnianej grupy państw wyniosło 12,7 proc. Najwyższy odsetek stopy oszczędności dotyczył największej gospodarki Europy, czyli Niemiec - 19,9 proc. na plusie, a następnie Holandii (19,4 proc.) oraz Luksemburgu (18,1 proc.).