Polacy cały rok żyli na kredyt. Jesteśmy wyjątkiem na tle UE

W 2022 r. mieszkańcy Unii Europejskiej zaoszczędzili średnio 12,7 proc. swojego dochodu rozporządzalnego. Jednak nie wszyscy. Niechlubnymi wyjątkami w zestawieniu Eurostatu są Polska oraz Grecja. W obu państwach obywatele wydawali więcej niż zarobili.

Dochód rozporządzalny, to w praktyce kwota, jaką dysponuje gospodarstwo domowe po opłaceniu niezbędnych podatków, jak zaliczka na poczet podatku dochodowego czy składka zdrowotna. Ta suma, która pozostanie do wydania, jest przyjmowana w statystyce jako "dochód do dyspozycji".

Odpowiednie dane w tym zakresie prowadzą poszczególne urzędy statystyczne, a ich europejski odpowiednik - Eurostat - raz do roku publikuje raport, porównujący sytuację w każdym z krajów członkowskich. Z badania za 2022 r. wynika, że tylko dwa spośród 25 państw (w rankingu nie uwzględniono Bułgarii, Rumunii i Malty, czyli jednych z biedniejszych członków UE) osiągnęły w danym roku ujemny dochód rozporządzalny.

Reklama

Polska i Grecja niechlubnymi wyjątkami. Cały rok obywatele żyli na kredyt

Te dwa przypadki dotyczyły Polski oraz Grecji. Z czego drugi z wymienionych krajów zamykał listę z wynikiem -4 proc., natomiast odczyt dla naszego kraju wyniósł -0,8 proc. W praktyce może to oznaczać, że statystycznie Polacy wydawali więcej niż zarobili.

Średnia dla wspomnianej grupy państw wyniosło 12,7 proc. Najwyższy odsetek stopy oszczędności dotyczył największej gospodarki Europy, czyli Niemiec - 19,9 proc. na plusie, a następnie Holandii (19,4 proc.) oraz Luksemburgu (18,1 proc.). 

Należy pamiętać, że jest to statystyka. W tym samym raporcie autorzy podali także wartość dochodu rozporządzalnego skorygowanego o wpływ inflacji. W tym segmencie średnia na mieszkańca UE była ujemna i wyniosła -0,8 proc. Jest to pierwszy spadek od 2013 r.

W wytłumaczeniu tych danych podano, że w latach 2014-21 skorygowany dochód rósł, po wcześniejszych spadkach w latach 2010-13. Podobnie jak przed trzynastoma laty, pośredni wpływ na roczny odczyt miały spowolnienie gospodarcze, podnoszenie stóp procentowych przez banki centralne oraz inflacja.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UE | Eurostat | Dochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »