Polacy przeznaczają niemal 4 proc. wydatków na alkohol. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Polacy przeznaczają na alkohol niemal 3,7 proc. wszystkich wydatków konsumpcyjnych - podaje serwis wiadomościhandlowe.pl powołując się na dane Eurostatu. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Eurostat podaje, że w 2021 r. gospodarstwa domowe w UE wydały 128 mld euro - czyli ok. 0,9 proc. unijnego PKB - na napoje alkoholowe. Stanowiło to 1,8 proc. ich łącznych wydatków konsumpcyjnych, czyli tyle samo, co w 2020 r.

Spośród państw Unii Europejskiej najwyższy udział wydatków na spożycie napojów alkoholowych w całości wydatków w 2021 r. odnotowano na Łotwie (5,0 proc.), w Estonii (4,7 proc.), Polsce (3,7 proc.), Litwie i Czechach (po 3,6 proc.).

Wydatki konsumenckie. Kto wydaje na alkohol?

Na drugim końcu rankingu znalazły się takie kraje, jak: Grecja i Włochy (po 1 proc.), Holandia (1,3 proc.) i Hiszpania (1,4 proc.).

Reklama

W porównaniu z rokiem 2020, udział łącznych wydatków gospodarstw domowych na alkohol pozostał w 2021 r. niezmieniony w 10 państwach UE (Belgia, Dania, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Niderlandy, Austria, Polska, Rumunia, Słowacja), a wzrósł jedynie w Chorwacji (+0,6 p.p.).

Wśród pozostałych państw członkowskich UE największy spadek odnotowano w Irlandii (-0,5 p.p.), na Łotwie i Litwie (po -0,4 p.p.), w Hiszpanii i Estonii (po -0,3 p.p.).

Zobacz również:

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | piwo | wódka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »