Polacy średnio zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej. Liczby nie kłamią

Polacy są średnio zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej i często jest ona dla nich źródłem stresu - takie wnioski płyną z badania Financial Wellness Index za pierwszy kwartał 2025 r. firmy Finax. "Wysoka inflacja wciąż drenuje kieszenie Polaków" - komentuje szef Finax na Polskę, wskazując, że w niepewnym otoczeniu niewielu Polaków praktykuje regularne oszczędzanie.

Odczyt Financial Wellness Index za pierwszy kwartał 2025 r., czyli stworzonego przez Finax indeksu określającego dobrostan finansowy Polaków, wyniósł 46 pkt w 100-punktowej skali. 

Polacy o swojej sytuacji finansowej. Tylko 26 proc. ocenia ją pozytywnie

Z badania wynika, że niewiele ponad jedna czwarta Polaków, bo 26 proc., ocenia swoją sytuację finansową pozytywnie, a 28 proc. ocenia ją negatywnie. Jedynie co piąty Polak deklaruje, że w ostatnich trzech miesiącach odczuł poprawę swojej kondycji finansowej, za to aż 43 proc. badanych ma przeciwne zdanie. 

Reklama

Kiepskie postrzeganie własnej kondycji finansowej nie sprzyja wydawaniu pieniędzy na bieżącą konsumpcję. Tymczasem wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych są ważne dla wzrostu PKB. Niedawno sporym echem odbiły się dane GUS o sprzedaży detalicznej, która spadła w marcu - w ujęciu rok do roku - o 0,3 proc. po spadku o 0,5 proc. w lutym, chociaż ekonomiści przewidywali, że w obu tych miesiącach sprzedaż detaliczna będzie na plusie. Resort finansów oczekuje w bieżącym roku wzrostu spożycia prywatnego o 4,3 proc., co ma przyczynić się do osiągnięcia zakładanego na ten rok wzrostu PKB Polski o 3,9 proc. Wyczekiwane odbicie w konsumpcji wciąż jednak nie nadchodzi.

Przeczytaj też: Polacy wydają mniej, sprzedaż spada. "Horyzont jest mglisty"

Autorzy badania podkreślają, że w grupie osób o bardzo niskiej wartości wskaźnika Financial Wellness Index (FWI) dominują kobiety oraz osoby w wieku od 45 do 54 lat. Nieco lepiej oceniają swoją sytuację finansową mężczyźni, a także "zetki" i młodzi milenialsi, czyli osoby w wieku od 25 do 34 lat (zarazem przedstawiciele tej ostatniej grupy częściej wskazują, że kwestia finansów jest dla nich stresująca).

Według badania, co czwarty Polak w ostatnim kwartale odczuwał wysoki stres w związku ze swoją sytuacją finansową.

Polacy kiepsko stoją z oszczędzaniem. "Wysoka inflacja drenuje kieszenie"

Z kolei jeśli chodzi o regularne oszczędzanie, to tylko 36 proc. respondentów przyznało, że systematycznie odkłada pieniądze.

"Wysoka inflacja wciąż drenuje kieszenie Polaków, do tego dochodzi geopolityka w postaci wojen i odwrotu globalizacji. W takim otoczeniu regularne oszczędzanie zeszło na dalszy plan" - komentuje wyniki badania Przemysław Barankiewicz, szef Finax na Polskę. 

"53 proc. badanych twierdzi, że w przypadku utraty źródła dochodu byłaby w stanie utrzymać dotychczasowy poziom życia dzięki oszczędnościom maksymalnie przez trzy miesiące. Tylko 36 proc. respondentów przyznało, że regularnie oszczędza. To alarmująco niski wynik" - podkreśla.

W polskim społeczeństwie najwięcej jest chomików

W ramach analizy Finax zidentyfikowano również profile badanych osób. Jak się okazuje, w polskim społeczeństwie najwięcej jest... chomików.

O kim mowa? "Chomiki" to grupa stanowiąca 38 proc. badanych. Średni wskaźnik FWI, czyli dobrostanu finansowego, wyniósł w ich przypadku od 41 do 60 punktów. "Przeciętne oszczędności na maksymalnie 6 miesięcy, średnia ocena sytuacji finansowej, odczuwalny stres w kontekście finansów" - tak charakteryzują tę grupę autorzy badania.

Kolejna grupa to "płotki" (27 proc. badanych, wskaźnik FWI w przedziale 21-40 pkt.). Charakteryzuje ją nieregularne oszczędzanie małych kwot, negatywna ocena sytuacji materialnej, a także zauważalnie duży poziom stresu w kontekście finansów.

Trzecia pod względem liczebności jest grupa "pszczół" (20 proc. badanych). Tu wskaźnik dobrostanu finansowego jest wysoki, osiąga poziom od 61 do 80 pkt. Należących do tej grupy wyróżnia regularne oszczędzanie, pozytywna ocena sytuacji materialnej oraz niewielki poziom stresu w kontekście finansów.

"Myszy" stanowią 10 proc. badanych. Ich wskaźnik FWI jest bardzo niski: wynosi 0-20 pkt. "Brak oszczędności, negatywna ocena sytuacji materialnej, wysoki poziom stresu" - czytamy o przedstawicielach tej grupy. Najmniej wśród badanych jest zaś "rekinów" (5 proc.), wyróżniających się bardzo wysokim wskaźnikiem FWI, bo od 81 do 100 pkt. "Rekiny" - według autorów badania - posiadają dużą, regularnie budowaną poduszkę finansową. Cechuje je też stabilność i spokój finansowy.

Finax - autor badania Financial Wellness Index - to słowacka spółka z sektora finansowego, oferująca usługi robo-doradztwa inwestycyjnego. W komunikacie prasowym przesłanym Interii Biznes Finax zapowiada, że wskaźnik FWI będzie mierzony i publikowany co kwartał, w oparciu o badanie przeprowadzane na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: finanse Polaków | Inflacja | dochody Polaków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »