Policjanci kontrolują miejsca sprzedaży fajerwerków

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed wadliwymi lub źle użytkowanymi fajerwerkami. W związku ze zbliżającym się Sylwestrem policjanci, a także przedstawiciele innych służb, kontrolują m.in. sklepy, magazyny i stragany, gdzie sprzedawane sią fajerwerki - poinformował w środę PAP Robert Opas z Komendy Głównej Policji. Za naruszenie zakazu używania fajerwerków wprowadzanego przez wojewodów policjant i strażnik miejski mogą nałożyć karę do 500 zł.

- Podczas wzmożonych kontroli policjanci sprawdzają legalność pochodzenia fajerwerków oraz to, czy mają dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Sprawdzane są także miejsca ich przechowywania, które muszą być wyposażone w gaśnice proszkowe, koce gaśnicze oraz tabliczki informacyjne - podkreślił Opas.

Jak przypomniał, w kraju obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. - Policjanci każdorazowo przypominają sprzedawcom, iż zgodnie z obowiązującym prawem, za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności - powiedział Opas.

Reklama

Policjant zaapelował, aby kupować fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty i oznaczenia zawierające m.in. nazwę oraz adres producenta. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone i nieuszkodzone - powiedział.

Nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. - Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań - powiedział Opas.

W kraju obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. Nieprzestrzeganie tego przepisu jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Za naruszenie zakazu używania fajerwerków wprowadzanego przez wojewodów policjant i strażnik miejski mogą nałożyć karę do 500 zł.

...................

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed wadliwymi lub źle użytkowanymi fajerwerkami i przypomina, że są to materiały wybuchowe. Urzędnicy tłumaczą jak wybrać bezpieczne petardy czy rakiety.

Według urzędników kupujący fajerwerki powinni sprawdzać czy obudowa nie ma pęknięć, wgnieceń czy wybrzuszeń oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. Trzeba też sprawdzić czy elementy fajerwerków są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają czy lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Na opakowaniu powinna widnieć nazwa producenta wraz z danymi adresowymi, a w środku powinna być instrukcja obsługi napisana w języku polskim i zawierająca co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Według urzędników ważne jest też użytkowanie fajerwerków. Przed ich odpaleniem trzeba się upewnić, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. Poza przeczytaniem instrukcji czy ostrzeżeń, według UOKiK trzeba też zachować bezpieczną odległość, wybrać odpowiednie miejsce.

Urząd przypomina, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku trzeba zgłosić policji, a w przypadku, gdy dojdzie do wypadku, trzeba wezwać służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Jak piszę urząd, co roku w Sylwestra na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków wynikających z niewłaściwego użytkowania fajerwerków. Według statystyk, na które powołuje się UOKiK ofiarami są głównie mężczyźni w wieku od 19 do 50 lat.

Chcesz bawić się bezpiecznie? Przeczytaj sylwestrowe porady UOKiK.

Fajerwerki - zachowaj ostrożność

Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:

KUPUJESZ - sprawdź, czy:

1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

3.Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

4.Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

5.Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ - pamiętaj:

1.Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne akty, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.

2.Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

3.Zachowaj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.

4.Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się przeszkody, np. drzewa lub linie energetyczne.

5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.

6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

Bezpieczeństwo fajerwerków

Zgodność dostępnych w sprzedaży fajerwerków z obowiązującymi przepisami sprawdzają inspektorzy Inspekcji Handlowej. Kontrole obejmują największe hurtownie i sklepy, a także producentów i importerów w całej Polsce.

Fajerwerki są także badane laboratoryjnie. UOKiK przykładając dużą wagę do monitorowania bezpieczeństwa tego segmentu rynku uczestniczy również w inicjatywach europejskich.

W 2015 roku przystąpił do europejskim projekcie kontrolnego - Joint Action Fireworks, w którym oprócz Polski uczestniczy 9 państw (Belgia, Bułgaria, Grecja, Holandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Polska, Słowenia).

W ramach projektu przebadano 25 próbek fajerwerków pobranych w Polsce. Zakwestionowano 60 proc. badanych wyrobów, m.in. z powodu zbyt dużego hałasu (co może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenie słuchu), za krótkiego czasu od podpalenia lontu do odpalenia ładunku (co może powodować poparzenia lub urazy kończyn i wzroku) czy niestabilności (co może stanowić zagrożenie poparzeniem lub zranieniem osób postronnych).

W przypadku petard błyskowych niezgodności stwierdzono we wszystkich zbadanych wyrobach. Informacje z kontroli dostępne są na stronie www.uokik.gov.pl.

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | fajerwerki | ostrzega | pokaz fajerwerków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »