Praca sensowna, ale pensja za mała
Choć wielu z nas hołduje powiedzeniu, że praca uszlachetnia, to jednak lenistwo uszczęśliwia to - jak pokazują wyniki sondażu - ze swojej pracy jesteśmy zadowoleni. Ponad trzy czwarte osób aktywnych zawodowo uważa, że wykonywane przez nie zadania mają sens i oceniają je jako interesujące - wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej.
Najistotniejszy element pracy - pensja - otrzymała w badaniu niskie oceny. Z zarobków nie jest zadowolona aż jedna trzecia Polaków.
Ponad trzy czwarte (78 proc.) osób aktywnych zawodowo uważa, że wykonywane przez nich zadania są ważne i mają sens. Niemal tyle samo (76 proc.) ocenia swoją pracę jako interesującą, trzy piąte zaś (61 proc.) uważa, że ich praca pozwala na pełne wykorzystywanie posiadanych przez nich kwalifikacji - wynika z sondażu.
Mniej też obawiamy się zwolnienia z pracy, lub nagłego upadku firmy, co wiązałóby się z koniecznością szukania nowej pracy. Wśród aktywnych zawodowo Polaków silne jest również poczucie zawodowej stabilizacji. Pewność zatrudnienia deklaruje 61 proc. pracujących, a tylko niespełna co czwarty (23 proc.) liczy się z możliwością utraty pracy.
Brak satysfakcji zawodowej odczuwa co dziesiąty Polak aktywny zawodowo (10 proc.), a mniej więcej co ósmy (13 proc.) ma w tym względzie mieszane uczucia. Za niezgodną z wykształceniem uznaje swoją pracę co trzeci zatrudniony (33 proc.).
Bo pensja była za mała
Polacy zmieniają pracę najczęściej z powodu niskich zarobków. Negatywnie wysokość swoich zarobków ocenia 36 proc. pracujących Polaków, jednocześnie tyle samo jest zadowolonych. 27 proc. pracujących nie potrafi ocenić, czy jest z tego powodu zadowolona, czy nie. Z badania CBOS wynika, że niemal co drugi pracujący Polak (49 proc.) byłby skłonny zmienić pracodawcę, gdyby otrzymał ofertę lepiej płatnej pracy niż obecna.
Osoby pracujące na własny rachunek stosunkowo najczęściej, w porównaniu z innymi, postrzegają swoją pracę jako interesującą oraz przynoszącą dobre zarobki. Wśród kadry kierowniczej i inteligencji dominuje przeświadczenie o zgodności pracy z posiadanym wykształceniem, a także poczucie wagi i znaczenia wykonywanych zadań oraz przekonanie o możliwości pełnego wykorzystania posiadanych kwalifikacji.
Robotnicy niewykwalifikowani stosunkowo najgorzej oceniają swoją pracę pod względem samorealizacji, w wymiarze materialnym zaś najmniej usatysfakcjonowani ze swojej pracy są rolnicy.
CBOS podkreśla, że stopień ogólnego zadowolenia z wykonywanej pracy jest najwyższy wśród osób zatrudnionych w instytucjach, urzędach oraz zakładach całkowicie państwowych, a nieco niższy wśród pracowników spółek z udziałem właścicieli prywatnych i państwa. Stosunkowo najniższy zaś - wśród pracujących w zakładach lub spółkach całkowicie prywatnych.