Preferencyjny zakup węgla. PGG dostarczyła opał do niemal 700 gmin

Ponad połowa węgla, który trafił już do samorządów w ramach programu preferencyjnej sprzedaży, została dostarczona przez Polską Grupę Górniczą (PGG). Spółka podała, że dostarczyła do niemal 700 polskich gmin prawie 200 tys. ton opału.

Jak wynika z informacji PGG, spółka wydaje samorządom ponad 20 tys. ton węgla na dobę. Dostarczyła już opał do niemal 700 samorządów w Polsce. W sumie to prawie 200 tys. ton, czyli ponad połowę ilości, jaka trafiła do wsi, miasteczek i miast w ramach programu preferencyjnej sprzedaży dla gospodarstw domowych."Polska Grupa Górnicza SA dostarczyła już węgiel do niemal 700 samorządów w Polsce, co stanowi 80 proc. wszystkich gmin, z którymi podjęto współpracę. Sprzedaż do gmin wyniosła prawie 200 tys. ton, co daje od początku grudnia średnio ponad 20 tys. ton węgla na dobę" - napisano w komunikacie. 

"PGG zrealizowała ponad 50 proc. całej wielkości węgla, jaki trafił do samorządów w ramach programu preferencyjnej sprzedaży dla gospodarstw domowych. Dostawy dla gmin są realizowane bezpośrednio z kopalń i od Kwalifikowanych Dostawców Węgla" - zaznaczyła spółka.

Reklama

Sześć spółek dostarcza węgiel dla samorządów

PGG jest jednym z sześciu podmiotów, dostarczających węgiel samorządom. W programie biorą udział także takie podmioty jak PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Jak informowała PGG w piątek, dotąd ok. 2,3 tys. gmin zgłosiło wszystkim sześciu podmiotom zapotrzebowanie na ok. 1,3 mln ton węgla do końca tego roku oraz ok. 2 mln ton do końca kwietnia 2023 roku. Do końca ubiegło tygodnia wszystkie sześć podmiotów dostarczyło gminom łącznie ok. 400 tys. ton węgla.

Jakie są założenia ustawy?

Ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Samorządy, które kupiły węgiel przed wejściem tej ustawy po wyższej cenie, będą mogły wnosić o zwrot różnicy. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »