Przebadali 15-letnią fotowoltaikę. Ważne wnioski dla planujących montaż

Ile lat wytrzymuje fotowoltaika? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby planujące inwestycje w ekologiczny zamiennik węgla. Potrzeba jednak lat, aby to stwierdzić. Teraz polscy naukowcy przyjrzeli się panelom z 2005 rok. Wyniki zaskakują.

Polscy naukowcy postanowili przyjrzeć się funkcjonalności paneli fotowoltaicznych. Wcześniej pojawiły się już przypuszczenia, że instalacje wytrzymują dłużej niż twierdzą przeciwnicy fotowoltaiki. A jaka jest kondycja paneli po 15 latach pracy?

Ile mocy fotowoltaika traci co roku?

Badania fotowoltaiki przeprowadzone zostały w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk i dotyczyły 15-letnich instalacji działających w Niemczech. W latach 2004-2021 instalacje badane w Sinsheim, a więc w południowo-zachodnich Niemczech, wytworzyły łącznie 958 MWh energii. 

Reklama

Analiza dotyczyła dwóch instalacji:

  • większej - łącznie 37,8 kW, 252 moduły Suntech po 150 W;
  • mniejszej - łącznie 18,48 kW, 112 moduły fotowoltaiczne po 165 W.

"Degradacja mocy w analizowanych instalacjach wynosiła 0,12 proc./rok dla jednej instalacji i 0,2 proc./rok dla drugiej instalacji", pisze Piotr Olczak publikujący badanie.

W badaniu sprawdzano dachowe instalacje fotowoltaiczne. Taki poziom rocznej degradacji oznacza wynik statystycznie mniejszy od podawanego dotychczas w mediach i literaturze. 

Jak działa fotowoltaika po 15 latach?

Autorzy nie badali fotowoltaiki przez kilkanaście ostatnich lat. Bazowali jedynie na danych uzyskanych z pierwszych i ostatnich dwóch lat funkcjonowania instalacji. To miało pomóc w wyeliminowaniu różnić w stratach rocznych ze względu choćby na zmiany warunków atmosferycznych. 

- Porównując warunki klimatyczne Polski z innymi krajami, warto nadmienić, że w klimacie nadmorskim (wpływ korozji), jak i w pustynnym, panele PV szybciej ulegają degradacji niż w tych panujących na naszych szerokościach geograficznych - mówił Piotr Olczak w rozmowie z "Gram w Zielone".

Degradacja ogólna badanych paneli fotowoltaicznych w ciągu 15 lat jest jednak niewielka. Większa instalacja straciła w tym czasie 1,9 proc. wydajności, mniejsza natomiast 2,9 proc. Okazuje się zatem, że panele produkowane przed 2004 roku obecnie radzą sobie nadal całkiem nieźle. 

Czy instalacje tworzone później są lepsze, a może gorsze jakościowo? Prawdopodobnie wypadną porównywalnie lub lepiej, jednak pewność zyskamy po kolejnych kilku-kilkunastu latach. Na razie możemy jedynie stwierdzić, że fotowoltaika po 15 latach działania wcale nie staje się bezużyteczna, co było częstym argumentem dla jej przeciwników. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | wydajność | naukowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »