Przynajmniej 1170 zł za popsute wakacje. Odszkodowanie za odwołany lot to twoje prawo

Odszkodowanie za odwołany lot należy się porzuconemu na lotnisku pasażerowi, o czym nie każdy podróżny zdaje się pamiętać. Linie lotnicze, które nie dopełniły swoich zobowiązań i zostawiły nas na płycie lotniska jak na lodzie, wedle unijnego prawa powinny zadośćuczynić pasażerom. Nie każda z nich spieszy się jednak z wypłatą. Jak otrzymać więc odszkodowanie za odwołany lot?

Odszkodowanie za odwołany lot jest wprost zapisane w prawie obowiązującym w Unii Europejskiej i ma ono zastosowanie we wszystkich krajach wspólnoty. Zapiski dotyczące wypłat odszkodowań oraz postępowania linii lotniczych, które przelot anulowały, znajdziemy w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. nr 261/2004.

Odszkodowanie za odwołany lot. Nie każdy przelot się kwalifikuje

Na początku zaznaczmy, że nie każdy odwołany lot kwalifikuje się do rozpatrywania na podstawie wspomnianego wyżej prawa. To ma zastosowanie jedynie do lotów wewnątrz Unii Europejskiej, do lotów z Unii Europejskiej i do Unii Europejskiej, ale w tym ostatnim przypadku tylko wówczas, gdy był to unijny przewoźnik.

Reklama

Co więcej, nawet jeśli lot miał odbyć się w obrębie wspólnoty, ale dana linia lotnicza poinformowała o jego odwołaniu na 2 tygodnie przed podróżą, odszkodowanie za odwołany lot nie przysługuje. W podobnej sytuacji są pasażerowie, którzy informację o zmienionym planie podróży otrzymali od 7 do 14 dni przed datą wylotu, a chodzi o zmianę godzin wylotu o 2 godziny wcześniej i przylotu do 4 godzin później. Ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot nie mogą również ci, których godzina wylotu przesunęła się o 1 godzinę wcześniej, a przylot opóźni o maksymalnie 2 godziny, których przewoźnik poinformował o tym fakcie tego samego dnia.

Kwoty odszkodowania za odwołany lot. Zaczynają się od 250 euro

Pieniądze, które należą ci się za odwołany lot, są różne w zależności od odległości, jaką miałeś przebyć. W wypadku lotów pomiędzy lotniskami oddalonymi od siebie o maksymalnie 1500 km to 250 euro (1170 zł) odszkodowania za odwołany lot. Gdy jednak odległość jest większa niż 1500 km, to kwota odszkodowania wzrasta już do 400 euro (1880 zł).

EUR/PLN

4,2542 -0,0066 -0,16% akt.: 12.07.2024, 22:58
  • Kurs kupna 4,2524
  • Kurs sprzedaży 4,2559
  • Max 4,2681
  • Min 4,2541
  • Kurs średni 4,2542
  • Kurs odniesienia 4,2608
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Tyle samo odszkodowania uzyskamy za odwołany lot, który kończy się lub zaczyna w Unii Europejskiej, a odległość pomiędzy lotniskami mieści się w widełkach 1500 - 3500 km. Jeśli jednak taki lot jest na trasie dłuższej niż 3500 km, kwota odszkodowania to 600 euro (2820 zł). Jak widać, kwoty są niemałe, zwłaszcza w stosunku do biletów najtańszych linii lotniczych, dlatego warto ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot. Polskie prawo pozwala pasażerom ubiegać się o odszkodowanie za anulowane nawet rok wstecz połączenia lotnicze.

Z odszkodowaniem za odwołany lot może pomóc prawnik

Nie warto czekać z nadaniem sprawie biegu. Pasażer pozostawiony na lotnisku powinien najszybciej jak to możliwe zainteresować się możliwościami, jakie daje przewoźnik w wypadku odwołanych połączeń. Linie lotnicze umieszczają czasami specjalne formularze na swoich stronach, dzięki którym możemy wystąpić o odszkodowanie za odwołany lot. Zwykle potrzebne do ich uzupełnienia są nasze dane, dane odwołanego lotu oraz bilet.

Można również wejść na strony internetowe, na których oferowana jest usługa przejęcia sprawy przez profesjonalistów.

Musimy jednak pamiętać, że praca prawników kosztuje, więc za obsługę naszego roszczenia potrącają oni odpowiednią kwotę z wartości przynależnego nam odszkodowania (koszty potrącenia to około 25 - 33 proc.)

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odszkodowanie | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »