Ranking kont oszczędnościowych – KWIECIEŃ 2023. Gdzie oprocentowanie wzrosło, gdzie spadło?
Bankom zdecydowanie nie zależy na przyciąganiu klientów ofertą depozytową. Znowu w zestawieniu znalazły się same spadki. Aż cztery banki obniżyły oprocentowanie kont oszczędnościowych.
Jeszcze kilka miesięcy temu zdecydowana większość kont oszczędnościowych w naszym zestawieniu przekraczała 8 proc. oprocentowania. Obecnie zostały tylko trzy takie produkty. Co więcej, nie należy się spodziewać w najbliższej przyszłości zmiany na lepsze...
Produkt sygnowany przez Alior Bank obniżył swoją stawkę z 7,50 proc. do 7,00 proc, Konto Profit Banku Millennium jest oprocentowane (na razie) na poziomie 7,50 proc. (ubyło 0,50 proc.). Identyczny ruch wykonali bankowcy zarządzający ofertą Nest Banku. Najbardziej drastyczne cięcie nastąpiło w tabeli oprocentowania mBanku. Konto oszczędnościowe, które jeszcze miesiąc temu oferowało 7,50 proc., dziś proponuje zaledwie 6,50 proc.
Chyba nie trzeba dodawać, że żaden z banków nie podniósł swojego oprocentowania.
Obniżanie oprocentowania to reakcja banków na decyzje Rady Polityki Pieniężnej, a raczej ich brak. RPP podczas lutowego posiedzenia po raz kolejny postanowiła, by pozostawić stopy na dotychczasowym poziomie. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu 2022 r. Wtedy stopy procentowe wzrosły do 6,75 proc.
Jeśli martwisz się o zachowanie wartości swoich ciężko zarobionych oszczędności, ważne jest, aby wiedzieć, że depozyty bankowe takie jak konta oszczędnościowe i lokaty nie zapewniają wystarczającej ochrony przed inflacją. Średnia roczna stopa inflacji w 2022 roku wyniosła 14,4 procenta.
Odpowiedź na to pytanie może być rozczarowująca, lecz lokaty i konta oszczędnościowe nigdy nie należały do produktów oferujących jakieś niesamowite zyski. Ten bardzo tradycyjny sposób oszczędzania stanowi raczej poduszkę zabezpieczającą przed utratą zysków, a nie sposób na pomnażanie kapitału. Jest jednak rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ponosić ryzyka i jednocześnie przynajmniej częściowo chronić swoje oszczędności przed utratą ich wartości.
Krzysztof Maciejewski