Ranking lokat. Sprawdzamy, jakie oprocentowanie jest w sierpniu 2024 roku

Ranking lokat terminowych w sierpniu 2024 roku bez znaczących przetasowań. Nie pojawiły się żadne promocje, które zdeklasowałyby oferty z lipca. Najlepsze lokaty zmniejszają za to dystans wobec poziomu inflacji, która podskoczyła w ubiegłym miesiącu.

Ranking lokat bankowych w sierpniu 2024 roku bez niespodzianek. Nie zmienia się sytuacja na podium. W Interii sprawdzamy, na jakie warunki można liczyć w tym miesiącu i prezentujemy zestawienie dwudziestu sześciu lokat z najwyższym oprocentowaniem. 

Inflacja mocno w górę. Stopy na razie zostaną bez zmian

Szukając najlepszego miejsca dla naszych oszczędności, staramy się zwykle znaleźć ofertę, która pozwoli ochronić ich wartość. Dlatego najbardziej poszukiwane lokaty i konta oszczędnościowe mają oprocentowanie wyższe od poziomu inflacji.

Chociaż ten wskaźnik odnotował w lipcu znaczący wzrost, to nadal da się znaleźć co najmniej kilkadziesiąt lokat bankowych z oprocentowaniem powyżej poziomu wzrostu cen. Przypomnijmy, że zgodnie ze wstępnym odczytem GUS, inflacja w lipcu 2024 roku wyniosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym. W czerwcu wyniosła 2,6 proc. rok do roku, wzrost jest więc zauważalny.

Reklama

Kiepską wiadomością dla oszczędzających jest to, że - zdaniem ekonomistów - to dopiero początek wzrostów. Inflacja na rosnąć mniej więcej do początków 2025 roku - prognozują teraz analitycy. Do tego przyspieszenie inflacji sprawia, że różnica między poziomem oprocentowania dostępnych lokat a poziomem wzrostu cen jest mniejsza niż do tej pory. I, o ile nie zmieni się oferta banków, będzie się nadal zmniejszać.

Tymczasem bez zmian pozostają na razie stopy procentowe w Polsce. Decyzję o utrzymaniu ich na dotychczasowym poziomie Rada Polityki Pieniężnej podjęła na początku lipca. Kolejne posiedzenie Rady, na którym zapadnie decyzja o stopach, zaplanowane jest dopiero na wrzesień 2024 roku. 

Do tego czasu stopy procentowe w Polsce wynoszą:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; 
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali rocznej; 
  • stopa dyskonta weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Ranking lokat - sierpień 2024 roku. Jakie jest oprocentowanie?

W Interii porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Na tej podstawie przygotowaliśmy ranking lokat bankowych na sierpień 2024 roku. Oferty były aktualne na dzień 2 sierpnia. 

W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, to, czy trzeba mieć konto w danym banku, żeby założyć lokatę, oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów. Tabela uwzględnia jedynie lokaty z oprocentowaniem stałym dostępne dla posiadaczy kont bez określonej wielkości saldaPoniżej prezentujemy listę najwyżej oprocentowanych produktów:

W sierpniu najkorzystniejsze oprocentowanie oferuje klientom Nest Bank. Na Lokacie Witaj na 6 miesięcy możemy liczyć na 7,1 proc. w skali roku. Podkreślmy, że jest to lokata powitalna - tylko dla nowych klientów banku.

Na innych lokatach powitalnych aż cztery banki oferują oprocentowanie 7 proc. w skali roku. Taki produkt dostaniemy w Banku Nowym, Credit AgricoleVeloBanku i Volkswagen Banku. Warto zaznaczyć, że w tej ostatniej instytucji nie trzeba zakładać konta, żeby skorzystać z oferty.

W trzech bankach znajdziemy za to lokaty oprocentowane na 6,5 proc. w skali roku. To już oferty dostępne także dla dotychczasowych klientów. Na takie oprocentowanie można liczyć na następujących lokatach:

  • Lokata dla Ciebie Raiffeisen Digital Banku na 6 miesięcy,
  • Lokata Plus Toyota Banku na 9 miesięcy,
  • Lokata Plus Volkswagen Banku na okres od 90 do 179 dni.

Lokaty dostępne bez zakładania rachunku bankowego oferują w sierpniu BFF, Inbank, Toyota Bank i VeloBank. Poza tym w zestawieniu dwudziestu sześciu produktó z najwyżsyzm oprocentowaniem znalazły się lokaty oferowane przez BNP Paribas i Kasę Stefczyka.

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lokaty bankowe | oszczędności | oszczędzanie | finanse osobiste
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »