Rekordy cen paliw. Na niektórych stacjach Pb95 po 8 zł
Ropa naftowa drożeje na globalnych giełdach paliw po tym, jak Arabia Saudyjska podwyższyła ceny swojego surowca dla odbiorców w Azji.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Ropa naftowa drożeje na globalnych giełdach paliw po tym, jak Arabia Saudyjska podwyższyła ceny swojego surowca dla odbiorców w Azji mocniej niż prognozowano, a to jest sygnałem, że Saudowie spodziewają się poprawy popytu na paliwa - informują maklerzy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Orlenie paliwa wkrótce po 10 zł za litr? Niepokojące zdjęcie obiega sieć
- W tej chwili mamy sytuację na rynku międzynarodowym o tyle skomplikowaną, że OPEC decyduje się zwiększyć wydobycie, a mimo to ropa drożeje. Tak jakby te deklaracje były przyjmowane jako nie do końca możliwe i nie do końca wiarygodne. I tak naprawdę cały czas mamy wzrost zapotrzebowania na paliwo i brak możliwości zaspokojenia tego popytu - wyjaśniał analityk runku paliw E-petrol Jakub Bogucki.
Bogucki tłumaczył, że "to w jakiś sposób wyciąga ceny ropy w górę. W tej chwili mamy 120 dolarów za baryłkę i to się przekłada także na rynki detaliczne w okresie mocnego zapotrzebowania. Zwłaszcza na benzyny silnikowe, jak jest okres letni".
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 119,55 USD, wyżej o 0,57 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 120,44 dolarów za baryłkę, w górę o 0,60 proc.
Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, podwyższyła oficjalne ceny swojego surowca dla odbiorców w Azji w czasie, gdy Chiny - największy importer ropy na świecie, ostrożnie wychodzą z wprowadzonych przed kilkoma tygodniami blokad w czasie walki z epidemią COVID-19.
Koncern Aramco podwyższył cenę swojej kluczowej ropy Arab Light dla Azji o 2,10 dolary na baryłce do 6,50 dolarów powyżej benchmarku, który stosuje. Na rynku spodziewano się podwyżki o 1,50 dolara na baryłce - wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wśród firm rafineryjnych o traderów.
Arabia Saudyjska wysyła ponad 60 proc. swojego eksportu ropy do Azji, a największymi odbiorcami tego surowca są Chiny, Japonia, Korea Południowa i Indie.
laf/Polsatnews.pl/PAP
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze