Resort nie ustąpi w walce o Pekao

MSP znów przesłało list do Unicredito. Tym razem daje Włochom trzy miesiące na sprzedaż Banku BPH. W przeciwnym razie grozi sankcjami prawnymi.

MSP znów przesłało list do Unicredito. Tym razem daje Włochom trzy miesiące na sprzedaż Banku BPH. W przeciwnym razie grozi sankcjami prawnymi.

Ministerstwo Skarbu Państwa usztywnia stanowisko wobec Unicredito. ?PB? dotarł do kolejnego pisma, w którym resort kategorycznie wzywa Włochów do wywiązania się z umowy prywatyzacyjnej Pekao. Dokument adresowany jest bezpośrednio do Alessandro Profumo, szefa grupy Unicredito (UCI).

Odrzucenie listu Resort i tym razem nie przyjmuje argumentów strony włoskiej, uważającej, że nie złamała umowy co zresztą dosadnie podkreślono w liście do MSP z połowy stycznia. Tezy przedstawione w Pańskim liście, są sprzeczne z brzmieniem, celem, oraz intencją zapisów umowy. Art. 3 ust 9 tego dokumentu jednoznacznie stwierdza, że Unicredito, tak długo jak będzie posiadało przynajmniej 10 proc. akcji Pekao, nie będzie pośrednio ani bezpośrednio zaangażowany w Polsce w działalność gospodarczą, która byłaby konkurencyjna pod jakimkolwiek względem w stosunku do działalności prowadzonej przez Pekao -czytamy w liście, który wczoraj wieczorem przesłano do Włochów. Przypomnijmy, że resort jest przekonany, że UCI poprzez nabycie HVB, czyli banku kontrolującego BPH - naruszył to zobowiązanie. I ponownie podkreśla, że umowa była tak skonstruowana, by chronić konkurencyjność polskiego rynku finansowego.

Reklama

Nowe argumenty

MSP zwraca także uwagę na umowę prywatyzacyjną Banku BPH, w której dla odmiany HVB miał zobowiązać się do trwałości działalność statutowej tego banku. W dodatku Niemcy zobowiązali się do niepodejmowania działań uniemożliwiających korzystanie z firmy i znaków towarowych?. Tymczasem w piśmie z 16 stycznia 2006 r. czytamy, iż zamiarem Unicredito jest połączenie BPH z Pekao" pisze MSP. I prosi o potwierdzenie, czy jako podmiot zainteresowany przejęciem HVB/BPH, Unicredito już dziś oznajmia Skarbowi Państwa, iż naruszy postanowienia kolejnej umowy prywatyzacyjnej?. Resort jest też przekonany, że umowa prywatyzacyjna nie narusza prawa Unii Europejskiej, co jak twierdzi MSP Włosi sugerowali w swym liście. Dodaje, że w przypadku częściowej nieważności umowy, to na kupującym ciąży obowiązek podjęcia negocjacji w celu nowych uzgodnień.

Groźba sankcji

MSP daje UCI kolejny termin na wywiązanie się z umowy. Wzywamy, w terminie 3 miesięcy od otrzymania niniejszego pisma, do przywrócenia stanu zgodnego z umową, co powinno nastąpić poprzez sprzedaż Unicredito/HVB wszystkich akcji BPH pod rygorem odstąpienia od umowy - ostro żąda MSP. W przypadku niedotrzymania terminu Skarb Państwa podejmie kroki prawne wynikające z umowy i obowiązującego prawa cywilnego naszego kraju.

Beata Tomaszkiewicz

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: Razem | MSP | resort | pekao
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »