Rosja może doprowadzić do wycofania z kraju zachodnich usług bankowych

Z Rosji mogą się wycofać międzynarodowe sieci płatnicze Visa i Mastercard. Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przygotowała projekt ustawy, która zabrania zagranicznym korporacjom realizacji międzynarodowych sankcji nałożonych na rosyjskie banki.

Zdaniem części ekspertów, sieci płatnicze nie dostosują się do nowego prawa i zrezygnują ze świadczenia usług na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją na Ukrainę i zaanektowaniem Krymu obejmują część rosyjskich banków. Jednym z elementów restrykcji jest blokada kart płatniczych. Rosyjscy parlamentarzyści, chcąc przeciwdziałać takim praktykom, postanowili wprowadzić przepis, który zakazuje zagranicznym koncernom wydającym karty wykonywania rygorów sankcyjnych na terenie Federacji. Karą za złamanie ustawy miałoby być wydanie zakazu działalności w Rosji.

Reklama

W ocenie części ekspertów sieci płatnicze prędzej same się wycofają z rosyjskiego rynku, niż naruszą sankcje. Oznacza to, że klienci rosyjskich banków nie będą mogli korzystać w innych krajach ze swoich kart, a obcokrajowcy będą musieli zabierać do Rosji gotówkę. Dziennik "Kommiersant" napisał, że takie warunki prawne uderzą przede wszystkim w finanse Rosji. Duma Państwowa rozpatrzy projekt ustawy 23 lipca.

- - - - -

13 marca br. informowaliśmy: Rosyjski bank pozbawiony międzynarodowych kart płatniczych

Klienci rosyjskiego banku zostali odcięci od światowej sieci płatniczej - podało radio Echo Moskwy. Amerykańskie koncerny Visa i Mastercard zablokowały karty należące do banku "Evrofinance - Mosnarbank".

Restrykcje są związane z sankcjami, jakie Stany Zjednoczone nałożyły na rosyjski bank za wspieranie reżimu wenezuelskiego dyktatora Nicolasa Maduro.

O zablokowaniu kart płatniczych wydanych przez "Evrofinance - Mosnarbank" już od rana informowały rosyjskie media. Do moskiewskiej centrali banku zgłaszali się klienci, którzy nie mogli zrealizować transakcji finansowych przy wykorzystaniu kart Visa i Mastercard, w tym osoby przebywające poza granicami Rosji.

Jak podało radio Echo Moskwy, departament finansów Stanów Zjednoczonych wpisał rosyjski bank na listę organizacji, z którymi amerykańskie firmy mają zakaz współpracy. Stąd decyzja koncernów Visa i Mastercard o czasowym zablokowaniu usług płatniczych.

"Evrofinance - Mosnarbank" ma swoje oddziały w Chinach i Wenezueli. Jego działalność koncentruje się na obsługiwaniu zagranicznych transakcji handlowych prowadzonych przez rosyjskie firmy.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | VISA | MasterCard
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »