Reklama

Rośnie góra kredytów, maleje depozytów

Kredytowa machina rozkręciła się na wiosnę. W maju przybyło zarówno kredytów na nieruchomości jak i na konsumpcję. Na nienotowaną od trzech lat skalę spadły natomiast oszczędności.

W maju zadłużenie konsumpcyjne Polaków zwiększyło się o niemal 1 mld zł. To prawdziwa odmiana po obserwowanym od jesieni zeszłego roku permanentnym spadku puli kredytów konsumpcyjnych. Najwyraźniej zapowiadane w badaniach NBP na II kwartał, delikatne złagodzenie polityki kredytowej faktycznie zostało przez banki wdrożone. Czy jednak majowe statystyki wróżą bardziej trwałe trendy? Trudno dziś stwierdzić, bo przed rokiem na wiosnę również widać było kredytowy urodzaj.

Limit w koncie - kredytem pierwszego wyboru

Nie ma jednak masowego napływu klientów wyłącznie na pożyczki gotówkowe. Po majowych zmianach struktury zadłużenia widać, że niemal do rangi kredytu pierwszego wyboru awansował debet w koncie. Majowy przyrost zadłużenia konsumpcyjnego w 40 proc. był wynikiem właśnie skoku zadłużenia na limitach w ROR-ach (przed rokiem w maju było to 24 proc.), i w 7 proc. na kartach kredytowych. Na kredyty ratalne i pożyczki gotówkowe przypadło 53 proc. z 975 mln zł o jakie zwiększył się konsumpcyjny dług.

Reklama

Na koniec maja osoby prywatne miały do oddania bankom blisko 139,8 mld zł kredytów konsumpcyjnych. Do kredytowej górki na tym rynku - z sierpnia 2010 r. - brakuje niecałe 4 mld zł.

Nieruchomości: Maj najlepszy w tym roku

Przyspieszyła także sprzedaż kredytów na nieruchomości. Po odliczeniu wpływu efektu kursowego - notowania franka w maju wzrosły o niemal 6 proc. - widać, że kredytów walutowych przybyło niecałe 0,7 mld zł do 171 mld zł. Wartość kredytów złotowych zwiększyła się o 2,44 mld zł i jest ich już 114,4 mld zł.

W przypadku kredytów na nieruchomości w rodzimej walucie to zdecydowanie największy przyrost zadłużenia w tym roku i niemal w całym 2010 r. W zeszłym roku lepszy był jedynie grudzień. Co do maja 2010 trudno o porównanie, bo wówczas NBP dopisał jednorazowo do kredytów na nieruchomości wszystkie udzielone do tego czasu przez SKOK-i pożyczki na cele mieszkaniowe.

Depozyty topnieją

Ze zwiększonymi wydatkami Polaków i wzrostem akcji kredytowej nie idzie w parze oszczędzanie. Na rachunkach bieżących osób prywatnych ubyło w minionym miesiącu 2,7 mld zł. Lekko pocieszający może być fakt, że ponad połowa z tej kwoty trafiła na lokaty terminowe. Ostateczny bilans jest jednak ujemny. Całość depozytów klientów indywidualnych stopniała o 1,2 mld zł do 410,4 mld zł.

Tak znaczącego ubytku banki nie odnotowały od trzech lat. Wpływ na to mają zarówno zwiększone potrzeby i wydatki, ale również mało atrakcyjna oferta depozytowa. Klienci zdają sobie coraz bardziej sprawę, że wzrost stóp i wysokość inflacji wyraźnie uciekły bankom z pola widzenia.

Halina Kochalska

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »