Rozdzielność majątkowa możliwa też po ślubie. Pomoże, gdy małżonek ma długi

Rozdzielność majątkowa to rodzaj porozumienia małżeńskiego. Charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim wspólny majątek małżonków, lecz dwa majątki osobiste. Oznacza to, że każda ze stron ponosi indywidualnie odpowiedzialność za swoje długi i zobowiązania. Taka umowa zostaje ustanowiona prawnie – w formie intercyzy majątkowej lub poprzez przymusowe orzeczenie sądu. Jak ustanowić rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa?

Co to jest rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa to ustrój małżeński, w którym każda ze stron dysponuje swoim własnym dobytkiem. Oznacza to, że każdy z małżonków posiada swój własny majątek, a także ponosi indywidualnie odpowiedzialność za długi. W sytuacji, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą lub podejmuje ryzykowne inwestycje, rozdzielność majątkowa pozwala na uniknięcie sytuacji, w której cały majątek rodziny jest zagrożony w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia.

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie powstaje na zasadzie dobrowolnego postanowienia obu stron. Innym sposobem jest orzeczenie sądu o separacji majątkowej lub rozwodzie, które przekształca wspólny majątek małżonków w oddzielne majątki. Aby sąd wydał orzeczenie w sprawie rozdzielności majątkowej, pomiędzy małżonkami muszą zaistnieć ściśle ustalone okoliczności. Taki stan rzeczy wynika z zaistnienia ważnych powodów, które naruszają lub bezpośrednio zagrażają interesom jednego ze współmałżonków lub jego rodziny.

Reklama

Jak ustanowić rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa?

Prawo w Polsce umożliwia ustanowienie rozdzielności majątkowej w trakcie małżeństwa. Wymaga to wspólnej woli obu małżonków i sporządzenia odpowiedniego dokumentu, który musi być zawarty w formie aktu notarialnego. Intercyza ma na celu utrzymanie pełnej niezależności, np. w razie separacji lub rozwodu. To z kolei eliminuje konieczności związane z bardzo skomplikowanym i z reguły kosztownym procesem podziału majątku.

W treści aktu notarialnego notariusz powinien dokładnie określić dane małżonków i datę powstania rozdzielności majątkowej. Nie jest możliwe ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Małżonkowie mogą również w każdej chwili zdecydować o zmianie dotychczasowego ustroju majątkowego między nimi.

Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa – rodzaje

Rozdzielność majątkowa dzieli się na dwa rodzaje. Do wyboru jest zwykłe standardowe zawarcie umowy oraz podział z wyrównaniem dorobków.

Przy zwykłym porozumieniu każdy z małżonków zachowuje zarówno dobra nabyte przed, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Dodatkowo każda ze stron ponosi indywidualnie odpowiedzialność za swoje długi i zobowiązania.

Z kolei w przypadku rozdzielności z wyrównaniem dorobków ten z małżonków, który w trakcie małżeństwa zgromadził mniejszy majątek, może zażądać przy rozwodzie otrzymania wyrównania od drugiego z małżonków.

Zobacz także:

Jak zrzec się spadku? To nie to samo co odrzucenie

Czy mogę wziąć kredyt bez zgody małżonka? Jest taka możliwość

Dziedziczysz spadek? Zapłać 100 złotych i lepiej złóż bez zwłoki ten wniosek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozdzielność majątkowa | majątek | przepisy | małżeństwo | intercyza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »