Rygorystyczny nadzór

Główne różnice między ustawami przyjętymi w zeszłym roku przez parlament i nie podpisanymi przez prezydenta polegają na zaostrzeniu nadzoru.

Główne różnice między ustawami przyjętymi w zeszłym roku przez parlament i nie podpisanymi przez prezydenta polegają na zaostrzeniu nadzoru.

JERZY WYSOCKI prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń

- Panie Prezesie, czym różnią się projekty ustaw ubezpieczeniowych, które ma dziś omawiać rząd, od zeszłorocznych?

Główne różnice między ustawami przyjętymi w zeszłym roku przez parlament i nie podpisanymi przez prezydenta polegają na zaostrzeniu nadzoru.

Poprzedni pakiet trzech ustaw rozszerzono zresztą o jeszcze jedną, o nadzorze właśnie. Projekty rządowe, a zwłaszcza wnioski KNUFE, były dosyć rygorystyczne, ale po uzgodnieniach międzyresortowych i ze środowiskiem ubezpieczeniowym wycofano się z niektórych kontrowersyjnych zapisów, np. z tego, że przewodniczącego rady nadzorczej spółki ubezpieczeniowej miałaby powoływać KNUFE.

Reklama

Komisja będzie zatwierdzać wybór prezesa i jednego członka zarządu, którzy muszą biegle władać językiem polskim. W stosunku do pozostałych członków zarządu nie będzie takiego wymogu. Nie wycofano się także z zapisu o wprowadzeniu zarządu komisarycznego w przypadku naruszenia interesu ubezpieczonego. Nie ma definicji tego naruszenia ani terminu jego trwania i można się obawiać, że taki zapis można zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ? narusza bowiem zasadę poszanowania własności.

W ogóle w proponowanych przepisach dotyczących nadzoru wychodzimy poza dyrektywy Unii. Według dyrektyw nadzór powinien być finansowy, u nas jest materialny. Co prawda przewidują one, że państwo członkowskie może zaostrzyć swoje przepisy w stosunku do innych, ale rodzi się pytanie, gdzie są granice tego zaostrzenia.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: nadzór | parlament | różnice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »