Rynek gazu: Dobra wiadomość dla ogrzewających gazem

Globalny rynek gazu zacznie wychodzić z kryzysu w 2021 r., ale skutki tąpnięcia mogą być odczuwalne aż do 2025 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Prognozy dla Europy zakładają powrót do poziomu zapotrzebowania sprzed kryzysu do końca 2021 r. - dodali analitycy.

Jak zaznaczył Polski Instytut Ekonomiczny, światowy rynek gazu odczuwa wyraźne załamanie, a Europa jest jednym z regionów, które najmocniej odczuły spadek popytu. "Łagodna zima, duża generacja prądu ze źródeł wiatrowych oraz pandemia koronawirusa spowodowały spadek konsumpcji o 7 proc. w okresie styczeń - maj 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r" - czytamy w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Globalny rynek gazu

Zdaniem analityków globalny rynek gazu zacznie powoli wychodzić z kryzysu w 2021 r. "Jednak skutki tąpnięcia na rynku mogą być odczuwalne aż do 2025 r." - ocenili eksperci PIE, powołując się na analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Spowolnienie wzrostu globalnego zużycia szacuje się na 4370 mld m sześc. rocznie lub o 0,3 pkt. proc. - co obniża średnią dynamikę wzrostu z pierwotnie przewidywanych 1,8 proc. do 1,5 proc rocznie.

PIE dodało, że prognozy dla Europy zakładają powrót do poziomu zapotrzebowania sprzed kryzysu do końca 2021 r. i dalsze utrzymywanie się popytu na stabilnym poziomie. "Wycofywanie się krajów UE z ponad 50 GW energii z elektrowni jądrowych oraz węglowych zwalnia miejsce na inne źródła energii, w tym elektrownie oparte na gazie, jednak deklaracje unijne przewidują głównie powiększanie udziału odnawialnych źródeł energii" - podkreślili.

Reklama

Według analityków mimo stabilnego poziomu popytu na gaz, w następnych pięciu latach import spoza Europy wzrośnie o ok. 10 proc. Spowodowane jest to głównie spadającym wydobyciem w krajach UE. Na stabilnym poziomie ma pozostać, według prognoz, udział norweskiego gazu w europejskim zużyciu - zaznaczyło PIE.

Co z cenami?

Eksperci zwrócili uwagę, że spadek popytu znacząco odbił się na cenach gazu. Duński indeks TTF dnia następnego spadł pod koniec maja poniżej 2,5 euro/MWh, co było najniższym dotychczas notowanym kursem. Z kolei przeciętne ceny na rynku kontraktów TTF w maju oraz pierwszej połowie czerwca wahają się w przedziale 4-6 euro/MWh (w porównaniu do 17-18 euro/MWh w analogicznym okresie 2019 r.).

"Historycznie niskie poziomy osiągają też kontrakty na TGE" - podkreślili. Ceny na rynku dnia następnego oraz na rynku dnia bieżącego w maju i pierwszej połowie czerwca osiągały średnio niecałe 30 zł/MWh (6,75 euro/MWh).

Dobra wiadomość dla ogrzewających

Odbiorcy indywidualni płacą w tej chwili za gaz prawie o 1/5 mniej za gaz niż to było pięć lat temu - powiedział w tym tygodniu prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński. Przypomniał, że od 1 lipca ceny gazu dla takich odbiorców spadają o 10,6 proc.

Zaznaczył, że jeśli to porównamy do cen, jakie płaciliśmy jeszcze w grudniu zeszłego roku to jest to zwrot nawet o 13 proc. "A jeśli popatrzymy na ostatnie pięć lat, kiedy za gospodarkę odpowiada PiS, to te ceny spadły nawet o prawie 18 proc." - powiedział.

Kwieciński zwrócił uwagę, że w przypadku wielu gospodarstw domowych pozycja związana z gazem, który wykorzystujemy np. do ogrzewania domów, wody czy używamy w kuchenkach jest najwyższą w budżetach. "Odbiorcy indywidualni płacą w tej chwili za gaz nawet o 1/5 mniej za gaz niż to było pięć lat temu" - wskazał. Dodał, że w tym czasie przeciętne gospodarstwo domowe, które ma domek jednorodzinny i wykorzystuje gaz do ogrzewania wody zyskuje 1744 zł.

Szef PGNiG przyznał, że jest to możliwie m.in dzięki temu, że ceny gazu na rynkach światowych również spadają. "Ale też dzięki temu, że dobrze zarządzamy spółką" - mówił.

Przypomniał, że na mocy aneksu zawartego do kontraktu jamalskiego, od 1 lipca br. Gazprom zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz od 1 listopada 2014 r. "Oczekuję, że nasza umowa zostanie zrealizowana" - powiedział Kwieciński.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynek gazu | ceny gazu | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »