Seniorzy świetnie planują wydatki

Zdyscyplinowani w planowaniu wydatków i dysponujący stosunkowo niewielkimi pieniędzmi na życie - taki obraz polskich seniorów wyłania się z badań ankietowych. Życie na emeryturze zazwyczaj nie pozwala na odkładanie zbyt wielkich kwot, więc oszczędności polskich seniorów nie mogą się równać z zasobami zgromadzonymi przez emerytów z bogatych krajów Europy Zachodniej.

Wyniki badania przeprowadzonego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków MAM, pokazują, że polscy seniorzy są bardzo zdyscyplinowani w obszarze planowania wydatków. Połowę wydawanych środków planuje aż 90 proc. polskich seniorów, zaś całość budżetu aż 53 proc.

- Oszczędzanie niestety nie idzie w parze z planowaniem i tak oto pewne kwoty odkłada raz na jakiś czas 40 proc. badanych, zaś regularnie co miesiąc robi to zaledwie 21 proc. - Z czego to wynika? Przede wszystkim Polacy na emeryturze nie dysponują już takimi środkami jak w poprzednich dekadach swojego życia - konkludują eksperci platformy MAM.

Reklama

Warto przypomnieć, że krajowy system emerytalny (oparty na wypłatach z ZUS) nie gwarantuje utrzymania poziomu dochodów z czasu zawodowej aktywności. Tzw. stopa zastąpienia (stosunek emerytury do wynagrodzenia z ostatnich lat pracy) bywa rażąco niekorzystny dla większości seniorów.

- Emerytury lub renty wciąż są w naszym kraju równowartością zaledwie 30 proc. średniej pensji otrzymywanej przez cały okres pracy zawodowej. Dlatego też grupa ta nie ma możliwości oszczędzania w takim zakresie jak dawniej. Ich wydatki są jednak na tym etapie dużo niższe i o wiele bardziej przewidywalne, co pozwala im swobodnie planować miesięczne budżety - oceniają eksperci MAM.

Choć wydatków nie ma już tak wiele, to i tak znacznie niższe w tym wieku dochody utrudniają oszczędzanie. Jak pokazują wyniki sondażu CBOS, aż 86 proc. Polaków w wieku 60+ w ogóle nie pracuje. Ledwie 10 proc. pracuje w pełnym wymiarze czasu, zaś 2 proc. ankietowanych pracuje w niepełnym wymiarze czasu lub dorywczo. Oznacza to, że znaczna większość tej grupy utrzymuje się tylko i wyłącznie z emerytury lub renty.

Jednocześnie seniorzy wykazują duże zainteresowanie i dbałość o los najbliższych. Większość z nich chciałaby pomagać finansowo najbliższym, co - w połączeniu ze znacznym spadkiem dochodów na emeryturze - bywa trudne.

Wyniki badań ankietowych pokazują, że seniorzy są w gorszej sytuacji finansowej niż młodsze pokolenia, jednak dzięki stałym dochodom w formie emerytury oraz rozsądnemu planowaniu nie narażają się na tak skrajne sytuacje, jak brak pieniędzy na wszelkie podstawowe potrzeby.(js)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nieplanowane | seniorzy | kredyt | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »