Skarbówka będzie zwracać pieniądze? Podatnicy mogą skorzystać na błędzie urzędników

Czy naczelnik niewłaściwego urzędu skarbowego podpisywał niektóre postanowienia KAS? Naczelny Sąd Administracyjny odpowie na to pytanie. Dla podatników to szansa na zwrot pieniędzy, gdy orzeczone zostanie przedawnienie zobowiązań.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), o której pisze "Dziennik Gazeta Prawna", zdecyduje, czy naczelnik urzędu skarbowego odpowiednio złożył swój podpis. Chodzi o rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wydanych przez naczelnika urzędu. Czy podatnicy będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy? 

Podpis, który straci ważność?

Na początku lipca NSA zadał pytanie prawne, które dotyczy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Sąd chce wiedzieć, czy naczelnik urzędu skarbowego ma prawo nadawać rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom wydanym przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, czytamy w "DGP". 

Reklama

To sprawy, w których znaczenie ma przedawnienie. Sąd orzeknie, czy takie działanie KAS było prawidłowe i czy fiskus mógł błędnie przerwać bieg przedawnienia pewnych zobowiązań podatkowych. Doradca podatkowy cytowany przez portal tłumaczy, że w grę wchodzą tutaj sprawy, które mogły się już przedawnić, jednak skarbówka ten proces zatrzymała. W praktyce oznacza to realne szanse na zwrot zapłaconych przez podatników danin wraz z odsetkami.

"Skoro w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej ustawodawca nie stworzył przepisów analogicznych do tych, które były w ustawie o kontroli skarbowej, to nie można domniemywać kompetencji nadania rygoru natychmiastowej wykonalności", mówi Jakub Warnieło, doradca podatkowy z MDDP w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Szansa na zwrot podatków

W najbardziej korzystnym dla podatników scenariuszu dojdzie do unieważnienia decyzji fiskusa, który działał poza swoimi kompetencjami. Zdaniem eksperta podatnicy nie powinni ponosić konsekwencji błędów urzędniczych, dlatego zyskać mogą także odsetki za straty. "DGP" tłumaczy, że rygor natychmiastowej wykonalności decyzji można nałożyć, gdy do przedawnienia danej sprawy pozostały trzy miesiące lub mniej, jednak w 2017 roku doszło do zmiany przepisów i to naczelnik urzędu celno-skarbowego zaczął wydawane takie decyzje

Do dziś nie wiadomo, czy ma ku temu kompetencje. Naczelny Sąd Administracyjny te wątpliwości ma rozwiązać na drodze uchwały. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KAS | NSA | podatki | Zwrot podatku | Urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »