Skrytka bankowa. Jakie banki oferują i ile to kosztuje?

Skrytka bankowa to rozwiązanie znane z amerykańskich filmów. Okazuje się, że w ten sposób przechowywać kosztowności można również w polskich placówkach. Nie zawsze kosztuje to krocie.

Skrytka bankowa: Co to jest i jak działa?

Skrytka bankowa to pewnego rodzaju sejf, który znajduje się w skarbcu bankowym. Przestrzeń tego skarbca jest odpowiednio strzeżona i posiada szereg zabezpieczeń.

Sama skrytka ma postać kasety o standardowych wymiarach: zazwyczaj ok. 40x30x10 cm. Można jednak spotkać mniejsze i większe skrytki, nawet o wysokości 60 cm.

Takie rozwiązanie oferowane jest przez niektóre banki i prywatne firmy depozytowe, w których można wynająć wspomniany sejf na okres co najmniej jednego miesiąca. W tym celu podpisuje się specjalną umowę.

Każdy posiadacz skrytki bankowej posiada indywidualny klucz lub kartę magnetyczną, które otwierają ich skrytkę. W opłaconym okresie wynajmu mogą w niej umieszczać cenne dla siebie przedmioty.

Reklama

Dostęp do skrzynki mają wyłącznie jej właściciele i upoważnione do tego przez właściciela osoby. Jeśli względem właściciela toczy się postępowanie sądowe, sąd może nakazać jej otwarcie odpowiednim organom.

W których bankach można wynająć skrytkę?

Z pewnością skrytka bankowa nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Obecnie tego typu opcję dla swoich klientów oferuje wyłącznie PKO BP i Santander Bank Polska oraz niektóre prywatne instytucje finansowe i banki spółdzielcze.

Nie w każdym jednak oddziale wymienionych banków można skorzystać z możliwości przechowywania kosztowności. Tego typu usługa wiąże się ze sporymi kosztami po stronie banku, dlatego musi mieć on pewność, że poniesione wydatki mu się zwrócą.

Do kosztów zalicza się wydzielenie pomieszczenia ze ścianami o co najmniej metrowej grubości, zakupienie sejfów z podwójnymi zamkami, zamontowanie monitoringu, zatrudnienie ochrony i udostępnienie dla klientów osobnego wejścia, które nie jest przeznaczone wyłącznie dla personelu.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Koszt najmu prywatnego sejfu w banku kosztuje od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy w skali roku. Aby poznać dokładny koszt takiej usługi, należy skontaktować się z przedstawicielem banku.

Cena skrytki bankowej zależy od szacunkowej wartości i rodzaju przedmiotów, które będą w niej przechowywane, okresu na jaki podpisana jest umowa oraz wielkości samej skrytki.

Jak mogę wynająć skrytkę bankową?

Skrytek bankowych najlepiej poszukiwać w lokalnych oddziałach wymienionych wyżej banków oraz banków spółdzielczych. Po znalezieniu placówki, która oferuje taką usługę, należy umówić się na spotkanie z pracownikiem banku.

Następnym krokiem jest podpisanie umowy, którą należy dokładnie przeczytać. Najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, to warunki wypłacenia ewentualnego odszkodowania w razie włamania oraz warunki korzystania ze skrytki.

Co warto wiedzieć o skrytkach bankowych?

Za każdym razem otwarcie skrytki bankowej wymaga sprawdzenia tożsamości właściciela. Fakt otwarcia jest również odnotowywany w dokumentach.

Do otwarcia i zamknięcia skrytki potrzebne są klucze. Każda skrytka posiada dwa zamki: jeden otwierany jest przez klucz, w którego posiadaniu jest właściciel skrytki, a drugi otwierany jest przez tzw. "matkę". Klucz ten nigdy nie opuszcza budynku banku.

Przy otwieraniu i przy zamykaniu skrytki zawsze bierze udział właściciel oraz pracownik banku. Przy otwarciu skrytki, pierwszy zamek otwiera pracownik banku, a przy zamknięciu klucz przekręca jako drugi. Na czas korzystania ze skrytki pracownik wychodzi z pomieszczenia, pozostawiając właściciela samego.

Co można, a czego nie można przechowywać w skrytce bankowej?

Podpisując umowę z bankiem podajemy deklarowaną wartość przedmiotów zdeponowanych w skrytce. W praktyce bank nie jest w stanie sprawdzić prawdziwości tej deklaracji, ponieważ nie ma prawa wglądu do skrytek klientów (jeśli jest ona opłacana zgodnie z terminarzem).

Istnieją jednak regulaminy opisujące, co w skrytce może się znaleźć, a czego pod żadnym pozorem nie wolno w niej umieszczać. Na liście przedmiotów "dozwolonych" znajdują się dokumenty osobiste, papiery wartościowe, dzieła sztuki, biżuteria, sztabki złota, pamiątki rodzinne, przedmioty kolekcjonerskie.

Skrytka bankowa nie jest miejscem do przechowywania broni, narkotyków, substancji wybuchowych czy rzeczy, które mogą ulegać zepsuciu (jak np. jedzenie). Oczywiście każdy bank zaznacza również, że w skrytce nie mogą być przechowywane przedmioty pochodzące z kradzieży i innych przestępstw.

Czy warto wynająć skrytkę bankową?

To rozwiązanie, które z pewnością będzie korzystne dla osób, które posiadają cenne przedmioty, takie jak zegarki, biżuteria, dokumenty czy unikalne zbiory. Ich przechowywanie w domu może wiązać się z ryzykiem, dodatkowo nie gwarantuje ich bezpieczeństwa.

Skrytkę warto nająć, jeśli często podróżujemy, a także gdy zależy nam na zachowaniu prywatności, również w kontekście relacji z domownikami.

Skrytka bankowa okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem, gdy posiadając wysokiej wartości przedmioty nie mamy jednocześnie miejsca do ich przechowywania i nie możemy z różnych względów pozwolić sobie na domowy sejf.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | bankowość | skrytka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »