Reklama

Smartfonowa pułapka: Młodzi Niemcy popadają w długi

Telefonowanie z komórki zabiera nie tylko czas, ale też sporo kosztuje. Dwie trzecie młodych Niemców popada w długi z powodu rachunków telefonicznych oraz korzystania z sieci.

Smartfon stał się dla młodych ludzi w Niemczech symbolem statusu. Wiele osób inwestuje wszystkie swoje oszczędności w telefon komórkowy oraz w usługi internetowe. Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny z Wiesbaden, młodzi Niemcy poniżej 25. roku życia zadłużyli się u dostawców usług telekomunikacyjnych w 2013 roku przeciętnie na sumę 1350 euro. Zadłużenie z tytułu telefonu komórkowego oraz internetu odpowiada niemalże przeciętnemu zadłużeniu bankowemu w wysokości 1424 euro.

Reklama

Statystyki te objęły 90 tys.osób, które skorzystały z pomocy poradni i wyraziły zgodę na anonimowe opracowanie danych. 6300 osób miało w momencie korzystania z porady mniej niż 25 lat, a dwie trzecie tej grupy wiekowej (4200 osób) zadłużyło się z powodu rachunków telefonicznych oraz opłat za internet.

Dwie miesięczne wypłaty

Liczby te stają się szczególnie wymowne, gdy uwzględni się przy tym dochód młodego dłużnika. Jak wynika z danych statystycznych przeciętne zarobki netto osób korzystających z porady wynosiły 725 euro. By spłacić swe zadłużenie osoby te potrzebowały 2 miesięczne pensje.

Interesująco wypada porównanie tej grupy wiekowej z dłużnikami ze starszych grup. Zadłużenie tych ostatnich z tytułu usług telekomunikacyjnych i internetowych wynosiło 850 euro, stanowiąc tylko 3 proc. ich całego zadłużenia.

Główną przyczyną popadania w długi w Niemczech jest najczęściej, podobnie jak w ubiegłych latach, utrata zatrudnienia. Stanowi ona o prawie jednej czwartej (24 proc.) przypadków. Inne przyczyny to: rozstanie z partnerem lub rozwód, śmierć partnera lub partnerki (14 proc.) lub choroba, uzależnienie czy wypadek (13 proc.). Nieco rzadziej powodem zadłużenia jest nieekonomiczny sposób prowadzenia gospodarstwa domowego (11 proc.), a także nieudana próba zawodowego usamodzielnienia się (8 proc).

dpa/ Alexandra Jarecka, Redakcja Polska Deutsche Welle

Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | zadłużenie | niemczech | młody | rachunek za komórkę | dług | młoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »