Reklama

SNB "czeka i przygląda się"

Zgodnie z oczekiwaniami, na posiedzeniu w minionym tygodniu Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) pozostawił stopy procentowe bez zmian, potwierdzając jednocześnie gotowość do interwencji na rynku walutowym. Zasygnalizowano też, że stopy procentowe pozostaną ujemne w "przewidywalnej przyszłości".

- Lepsze od oczekiwań dane o kondycji szwajcarskiej gospodarki oraz ostatnie osłabienie CHF (kurs EURCHF przebił 1,10, osiągając najwyższy poziom od 8 miesięcy) zmniejszają prawdopodobieństwo dalszych obniżek stóp.

- Oczekujemy, że stopy SNB pozostaną bez zmian przynajmniej do końca 2016 r. Ryzykiem dla takiego scenariusza jest rozszerzenie przez EBC programu QE, co mogłoby wywołać nadmierną aprecjację CHF.

Zgodnie z oczekiwaniami, na posiedzeniu w ubiegły czwartek Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) pozostawił stopy procentowe bez zmian. Jednocześnie zasygnalizowano, że stopy pozostaną ujemne w "przewidywalnej przyszłości" oraz że SNB jest gotowy do interwencji walutowych, co oznacza podtrzymanie dotychczasowej polityki pieniężnej.

Reklama

W ocenie SNB frank szwajcarski pozostaje zdecydowanie przewartościowany, mimo iż od czerwcowego posiedzenia CHF osłabił się w stosunku do euro o około 5% (do poziomu nieco ponad 1,10, co jest najwyższym poziomem od decyzji SNB z połowy stycznia br. o zniesieniu dolnego ograniczenia dla kursu EURCHF).

Dalsze działania SNB w zakresie stóp procentowych zależeć będą przede wszystkim od zachowania kursu CHF, które przekłada się na inflację i wzrost PKB w Szwajcarii.

Kurs EUR/CHF pozostaje pod wpływem działań EBC. Gdyby osłabienie wzrostu PKB w gospodarkach wschodzących zaczęło przekładać się silniej na wzrost w strefie euro i na zwiększenie QE w wykonaniu EBC, mogłoby to doprowadzić do nasilenia presji na aprecjację CHF i do wznowienia obniżek stóp w Szwajcarii.

Z drugiej strony bieżące wskaźniki koniunktury w Szwajcarii sugerują, że tempo wzrostu PKB powinno się ustabilizować w okolicach 1%. Zatem tolerancja SNB na aprecjację CHF może być większa, co zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych obniżek stóp procentowych. W naszym scenariuszu bazowym oczekujemy, że stopy procentowe w Szwajcarii pozostaną bez zmian przynajmniej do końca 2016 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »