Spadek po ojcu, który drugi raz się ożenił. Kto ma prawo do dziedziczenia?

Kwestie spadkowe zazwyczaj wzbudzają wiele emocji, nawet jeśli sam podział spadku jest stosunkowo prosty pod względem prawnym. Nic dziwnego więc, że dziedziczenie po zmarłym rodzicu, który ponownie się ożenił, jest tematem wzbudzającym wiele wątpliwości i pytań. Jak przeprowadza się podział spadku w takiej sytuacji? Czego możesz się spodziewać, jako dziecko powtórnie ożenionego rodzica?

Spadek po ojcu, który ponownie się ożenił

Prawo spadkowe określa, że w pierwszej kolejności prawo do dziedziczenia przysługuje małżonkowi i dzieciom.

Dziedziczenie po małżonku może się odbyć tylko wtedy, gdy małżeństwo było ważne w czasie śmierci spadkodawcy. Rozwód czy separacja wykluczają eksmałżonka z możliwości dziedziczenia.

Jeśli zatem ojciec ma dzieci z pierwszego związku, ożenił się po raz drugi i w tym kolejnym małżeństwie również ma dzieci, to zgodnie z prawodawstwem, spadek w równych częściach przysługuje jego drugiej żonie i wszystkim dzieciom.

Co istotne, prawodawca zastrzegł, że małżonek nie może otrzymać mniejszej części spadku niż jedna czwarta jego wartości.

Reklama

Testament zmarłego ojca a dziedziczenie dzieci z obu małżeństw

Ostatnia wola zmarłego, sporządzona w formie pisemnego dokumentu z czytelnym podpisem i datą, ma zawsze pierwszeństwo ponad tzw. dziedziczeniem ustawowym.

W przypadku istnienia testamentu, dziedziczenie odbywa się zawsze zgodnie ze wskazówkami zmarłego nawet, jeśli są one całkowicie różne od wskazań dziedziczenia ustawowego.

Jednakże warto wiedzieć, że dzieci, które zostały pominięte w testamencie, mogą skorzystać ze swojego prawa do zachowku. Jest to część spadku, która przysługuje najbliższym w odpowiedniej wysokości, nawet jeśli nie zostali wspomniani w ostatniej woli.

Zachowek jest wypłacany przez osoby, które otrzymały spadek. W celu otrzymania zachowku należy wystosować pisemne wezwanie do zapłaty do spadkobierców wymienionych w testamencie. W piśmie powinna być podana przyczyna takiego działania oraz kwota, jakiej pominięty w testamencie się domaga.

Jeżeli odbiorcy na pismo nie zareagują, ubiegający się o zachowek może złożyć pozwek o zachowek do sądu. Odpowiednim sądem jest ten zlokalizowany w miejscu ostatniego zamieszkania zmarłego.

Jak nabyć spadek po rodzicu?

Spadkobiercy, którzy otrzymali spadek po rodzicu, mogą notarialnie poświadczyć dziedziczenie, aby go nabyć. Jednak może to zostać skutecznie przeprowadzone tylko wtedy, jeśli wszyscy spadkobiercy mają zgodę co do podziału majątku zmarłego i składają żądania poświadczenia dziedziczenia, które są ze sobą zgodne.

W takiej sytuacji notariusz spisuje protokół dziedziczenia, a przy tej formalności muszą być obecni wszyscy spadkobiercy.

Kolejną kwestią jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia oraz dokonanie wpisu aktu do rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia.

Co jednak w przypadku, kiedy spadkobiercy nie są zgodni co do podziału spadku? W tej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.

Sąd zbada, kto znajduje się w kręgu spadkobierców, czy osoba zmarła zostawiła testament i jakie są jego zapisy. To w gestii sądu pozostaje rozpoznanie, czy testament spełnia wymogi formalne oraz dokonuje podziału spadku.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziedziczenie | testament
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »