Reklama

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych wyniosła 207,4 mln zł

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w maju wyniosła 207,4 mln zł wobec 129,1 mln zł w kwietniu - wynika z komunikatu MF. "To najwyższa wartość sprzedaży w tym roku i najwyższa - nie uwzględniając emisji specjalnych - od stycznia 2014 r." - napisano w komunikacie.

Odsetki dla obligacji dwuletnich wyniosą 2 proc., 3-letnich 2,1 proc. w pierwszym kresie odsetkowym, a 4-letnich sięgną 2,3 proc.

Ministerstwo Finansów zaoferowało w ramach majowej emisji cztery rodzaje obligacji oszczędnościowych: 2-letnie obligacje o stałym oprocentowaniu (DOS0517) oraz obligacje o oprocentowaniu zmiennym: 3-letnie (TOZ0518), 4-letnie (COI0519) i 10-letnie (EDO0525).

"Podobnie jak w poprzednich miesiącach, również w maju nabywcy indywidualni najchętniej wybierali 2-letnie obligacje o stałym oprocentowaniu - ich udział w strukturze sprzedaży wyniósł 60,4 proc. Drugimi najchętniej wybieranymi papierami dłużnymi były czterolatki (18,5 proc.), a na kolejnej pozycji uplasowały się trzylatki (14,2 proc.)" - napisano.

Reklama

W maju sprzedaliśmy obligacje o wartości 207,4 mln zł, a więc o ponad 70 proc. więcej niż średnia sprzedaż w poprzednich miesiącach br. Nie licząc emisji specjalnych ostatni raz pułap 200 mln zł sprzedaży obligacji oszczędnościowych został przekroczony w styczniu 2014 r. Podobnie jak w poprzednich miesiącach nabywcy najchętniej wybierali obligacje 2-etnie, chociaż nastąpił też wzrost zakupów obligacji dłuższych: 3- i 4-letnich.

W czerwcowej emisji obligacji skarbowych zdecydowaliśmy się utrzymać oprocentowanie obligacji oszczędnościowych na poziomie z zeszłego miesiąca. W aktualnej ofercie obligacje 2-letnie oferują zyskowność 2,00 proc., co jest cały czas stawką preferencyjną stosowaną tylko dla klientów indywidualnych. Rentowność analogicznych obligacji oferowanych inwestorom na rynku hurtowym wynosi bowiem nieco ponad 1,8 proc.. Utrzymany został również korzystny dla nabywców poziom opłat za przedterminowy wykup obligacji - komentuje Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym DOS0517

W maju 2015 roku sprzedano obligacje DOS0517 o wartości nominalnej 125,3 mln zł w tym 292,7 tys. zł w ramach Konta IKE-Obligacje. Cena jednej obligacji w okresie sprzedaży wynosiła 100 zł. Oprocentowanie obligacji ustalono na poziomie 2,00 proc.. W drodze zamiany zakupiono obligacje dwuletnie o wartości nominalnej 39,7 mln zł, co stanowiło 31,7 proc. sprzedaży. Cena zamiany wynosiła 99,90 zł.

Trzyletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o zmiennej stopie procentowej TOZ0518

W maju 2015 roku sprzedano obligacje TOZ0518 o wartości nominalnej 29,4 mln zł, w tym 75,0 tys. zł w ramach Konta IKE-Obligacje. Cena jednej obligacji w okresie sprzedaży wynosiła 100 zł. Oprocentowanie obligacji w pierwszym okresie odsetkowym (6 miesięcy) ustalono na poziomie 2,10 proc. w skali roku. W drodze zamiany zakupiono obligacje trzyletnie o wartości nominalnej 4,7 mln zł, co stanowiło 16,1 proc. sprzedaży. Cena zamiany wynosiła 99,90 zł.

Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe COI0519

W maju 2015 roku sprzedano obligacje COI0519 o wartości nominalnej 38,3 mln zł, w tym 148,9 tys. zł w ramach Konta IKE-Obligacje. Cena jednej obligacji w okresie sprzedaży wynosiła 100 zł. Oprocentowanie obligacji w pierwszym rocznym okresie odsetkowym ustalono na poziomie 2,30 proc.. W drodze zamiany zakupiono obligacje czteroletnie o wartości nominalnej 21,7 mln zł, co stanowiło 56,7 proc. sprzedaży. Cena zamiany wynosiła 99,90 zł.

Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe EDO0525

W maju 2015 roku sprzedano obligacje EDO0525 o wartości nominalnej 14,4 mln zł, w tym 3,7 mln zł w ramach Konta IKE-Obligacje. Cena jednej obligacji w okresie sprzedaży wynosiła 100 zł. Oprocentowanie obligacji w pierwszym rocznym okresie odsetkowym ustalono na poziomie 2,50 proc.. W drodze zamiany zakupiono obligacje dziesięcioletnie o wartości nominalnej 2,0 mln zł, co stanowiło 13,8 proc. sprzedaży. Cena zamiany wynosiła 99,90 zł.

Obligacje pod presją

Paweł Gołębiewski Dyrektor Biura Aktywów Dłużnych

Kolejny słaby miesiąc dla obligacji skarbowych. Rentowności polskich papierów wzrosły nierównomiernie. Na koniec miesiąca te z najdłuższym terminem wykupu osiągnęły poziom 2,93 proc., co oznacza wzrost o 32 punkty bazowe.

Dochodowości obligacji krótkoterminowych wzrosły o 10 punktów bazowych. Zmienność jest duża, co jest pochodną wielu sprzecznych sygnałów trafiających do inwestorów. Każdy z fragmentów układanki wydaje się nie pasować do reszty.

Nadchodzi przecież od dawna wyczekiwane ożywienie w strefie euro, a jednak napływające dane z eurolandu nie sprostały oczekiwaniom analityków i ekonomistów, co obrazują nurkujące indeksy zaskoczeń ekonomicznych. Ponadto rosną obawy o wypłacalność Grecji, której nie stać na uregulowanie nadchodzących zobowiązań. Zaskakująco, w takiej sytuacji ceny "superbezpiecznych" obligacji niemieckich... spadły.

Z kolei za Oceanem po raz pierwszy od kilku miesięcy coś pozytywnie drgnęło w danych makro po słabym pierwszym kwartale. Obligacje zachowywały się znacznie lepiej niż w strefie euro, chociaż dominującym poglądem było to, że obawy o szybkie podwyżki stopy bazowej w USA pociągną rynek w dół. Na koniec dodajmy do tego spadające oczekiwania inflacyjne w głównych gospodarkach świata przy stabilnych cenach ropy.

Czynnikiem, który może wytłumaczyć chaotyczne ruchy obligacji to ciążąca podaż papierów skumulowana w maju oraz bardzo wiele otwartych, rozbudowanych pozycji na rynku obligacji strefy euro. W przypadku większej zmienności wiele pozycji ulega natychmiastowemu zamknięciu, co dodatkowo potęguje pierwotny ruch. Jeśli jest to poprawne rozumowanie to możemy liczyć, że rentowność niemieckiego bunda ustabilizuje się na poziomach w pobliżu 1 proc.. Ze względu na wysoką różnicę w oprocentowaniu rodzimych obligacji względem niemieckich, będzie to korzystnie wpływało również na nasz rynek.

Źródło BPH TFI

Niniejszy komentarz ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi wystarczającej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Komentarz niniejszy nie ma charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu postanowień

Dowiedz się więcej na temat: obligacje skarbu państwa | obligacje skarbowe | obligacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »