Stomatolog pobierze dodatkową opłatę. Nowe przepisy już obowiązują

Wraz z początkiem roku w życie wchodzi wiele nowych przepisów będących efektem prac parlamentarzystów. Okazuje się, że niedawno wprowadzone regulacje objęły stomatologów, którzy od 1 stycznia 2024 r. są zobowiązani do pobierania dodatkowej opłaty od swoich pacjentów. Choć nie uderzy ona mocno w nasze portfele, ze względu na brak precyzyjnych regulacji może na początku wywołać pewne zamieszanie.

Od 1 stycznia 2024 r. od pacjentów gabinetów stomatologicznych powinny być pobierane dodatkowe opłaty za plastikowe kubki w wysokości 20 gr za sztukę. O sprawie informuje serwis infodent24.pl. Jej naliczanie wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej produktów z tworzyw sztucznych. 

Zapłacisz 20 gr więcej. Dodatkowa opłata u dentysty

Chodzi o znowelizowane przepisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami. Serwis podkreśla, że wprowadzając nowe przepisy, ustawodawca miał na uwadze przede wszystkim branżę gastronomiczną, gdzie zużycie produktów plastikowych jest ogromne, ale nie tylko. 

Reklama

"Otóż w zamyśle tworzących prawo jest edukowanie społeczeństwa, a jedną z form stymulowania postawy proekologicznej ma być obligatoryjne umieszczenie na rachunku pozycji: jednorazowy kubek - 20 gr" - napisano. 

Do stomatologa z własnym kubkiem? Zawiłości nowych przepisów

Nowe regulacje mogą dziwić nie tylko pacjentów, ale przede wszystkim stomatologów. Jednorazowe kubki z tworzywa sztucznego są wykorzystywane podczas każdej wizyty u specjalisty. Branża dentystyczna ma wiele pytań dotyczących m.in. tego, gdzie przelewać pieniądze za zużyte kubki czy w jaki sposób powinno się wykazać, ile kubków zostało zużytych. W chwili obecnej te problemy pozostawione są bez odpowiedzi, a lekarze czekają na interpretację nowych przepisów ze strony ministerstwa. 

Infodent24.pl zwraca również uwagę na fakt, iż wobec niejasności stosowania nowych przepisów, stomatolodzy mają kilka rozwiązań. Wśród nich wymienia się np. sterylizowanie kubków wielokrotnego użytku, korzystanie z kubków biodegradowalnych lub nawet zobowiązanie pacjentów do przyniesienia własnego kubka.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłata | dentysta | plastik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »