Szansa na preferencyjny kredyt tylko do końca roku

Po ubiegłorocznych niekorzystnych zmianach w programie "Rodzina na swoim", znacznie spadło zainteresowanie kredytami z dopłatami do odsetek. Expander zwraca jednak uwagę, że zmianie nie uległy zasady wyliczania dopłat. Jeśli ktoś spełni zaostrzone wymagania programu, może zaoszczędzić nawet do 80 000 zł.

Wprowadzone w ubiegłym roku niekorzystne zmiany w programie "Rodzina na Swoim" spowodowały bardzo duży spadek zainteresowania preferencyjnymi kredytami. Główną przyczyną tego jest istotne obniżenie limitów cen nieruchomości. Po zmianach nie jest już tak łatwo znaleźć nieruchomość spełniającą wymagania programu. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości nabywanych na rynku wtórnym, dla których wymogi są ostrzejsze.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

We wtorek 25 kwietnia br. o godz. 14:00 zapraszamy na czat z doradcą podatkowym

Reklama

Osoby, które planują budowę domu lub zakupu mieszkania nie powinny jednak zapominać o kredytach z dopłatą. Nie zmieniły się bowiem zasady naliczania dopłat. Preferencyjne kredyty nadal są znacznie tańsze niż zwykłe kredyty hipoteczne. Dla przykładu kupując mieszkanie o powierzchni 50 m2 za kredyt z dopłatami na 30 lat zaoszczędzimy niemal 80 000 zł.

Tak duża kwota wynika z tego, że przez pierwsze 8 lat państwo spłaca mniej więcej połowę odsetek od kredytu. W wielu przypadkach jest to nawet więcej niż połowa. Przepisy służące do wyliczania dopłat zakładają bowiem, że obecnie oprocentowanie takich kredytów wynosi 6,97 proc. Tymczasem najlepsze oferty udzielanych obecnie kredytów z dopłatą mają oprocentowanie wynoszące nieco poniżej 6 proc.

Na korzyści wynikające z dopłat mogą liczyć jedynie ci, którzy złożą wniosek o preferencyjny kredyt najpóźniej do końca 2012 r. Później program "Rodzina na Swoim" zostanie całkowicie wycofany. Oczywiście, złożenie wniosku to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba spełnić wymogi programu.

O kredyt z dopłatą obecnie mogą starać się osoby w wieku nie przekraczającym 35 lat. W przypadku małżeństw warunek musi spełniać przynajmniej jedno z małżonków. Jednak najtrudniejszym do spełnienia wymogiem jest to, że cena kupowanego mieszkania lub kwota potrzebna na budowę nie może przekraczać ustalonych w przepisach limitów. Informację o limitach obowiązujących w poszczególnych województwach można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jarosław Sadowski

analityk firmy Expander

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | Expander.pl | Rodzina na Swoim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »