Reklama

Szef Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed parabankami

Uwaga na powtórkę z Amber Gold. Szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ostrzega, że pojawiają się nowe podejrzane parabanki, które mogą okazać się piramidami finansowymi.

Jest ich dużo - mówi w rozmowie z RMF FM Marek Chrzanowski. Jak ustrzec się przed piramidami finansowymi? Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek - podpowiada szef KNF.

Podejrzany jest fakt, że oferuje się nam bardzo wysokie stopy zwrotu w krótkim czasie - dodaje.

Dziś w polskich bankach mamy rekordowo nisko oprocentowane lokaty. Dlatego pojawiają się firmy, które oferują większy zysk. Jeśli ten zysk jest podejrzanie wysoki, powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Pokusa nadużycia jest duża. Zawsze znajdują się osoby, które niestety ulegają chęci szybszego wzbogacenia się i ufają oszustom - zaznacza Marek Chrzanowski.

Reklama

(ph)

Krzysztof Berenda RMF

- - - - -

KNF chce skuteczniej ostrzegać

Komisja Nadzoru Finansowego ma nową stronę internetową. Zwykłym użytkownikom dużo łatwiej znaleźć listę ostrzeżeń publicznych, bo widać ją w centralnym miejscu.

Nadzór zachęca, żeby zwłaszcza przed podjęciem decyzji o ulokowaniu lub zainwestowaniu pieniędzy, sprawdzić czy firma nie znajduje się na tej liście. Można to zrobić w prosty sposób poprzez wyszukiwarkę umieszczoną na stronie.

- Są podmioty, które oszukują klientów. My nauczeni wcześniejszymi doświadczeniami chcemy ostrzegać przed tymi ryzykami - podkreśla Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.

Wraz z nową stroną internetową KNF uruchomiła aplikację mobilną "KNF Alert", która wyświetla komunikaty o nowych podmiotach dodanych na listę ostrzeżeń. Użytkownicy mogą ją łatwo przejrzeć i sprawdzić za pomocą opcji "szukaj", czy dana firma się na niej znajduje.

Na razie aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemem android, ale w najbliższych miesiącach będzie dostępna także dla smartfonów z innymi systemami.

Jak zapowiedział Marek Chrzanowski, planowane są także akcje edukacyjne, a KNF zaprosi do współpracy Związek Banków Polskich oraz inne instytucje finansowe.

Ma to uwrażliwić Polaków na problem działania nieuczciwych firm z sektora finansowego i szerzej dotrzeć z informacją o istnieniu ogólnodostępnej listy ostrzeżeń publicznych KNF.

Na nowej stronie KNF pojawił się też nowy dział : "Dla konsumenta" stworzony dla zwykłego "Kowalskiego" korzystającego z usług finansowych.

mn

...............................

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała ostatnio, że wpisała trzy nowe podmioty na listę ostrzeżeń publicznych - Comfort Capital Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie, Cezar Grupa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (teraz Ritorma Sp. z o.o), a także osobę fizyczną Gaweł K.

Wszystkie wpisy związane są z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF - poinformowała komisja.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

W 2009 roku na taką listę wpisana została np. spółka Amber Gold, co jednak, jak wynika m.in. z prac sejmowej komisji śledczej, nie skłoniło prokuratury do zajęcia się tą spółką i w efekcie naraziło wiele osób na straty finansowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »